ملاعمر تماس طالبان و دولت افغانستان را تکذیب کرد

ملاعمر
Image caption ملاعمر تلاش طالبان برای مصالحه با 'طرف مقابل' را تکذیب کرده است

رهبر گروه طالبان تماس با دولت افغانستان و درخواست از سایر کشورها برای میانجیگری در این زمینه را ا تکذیب کرده است.

ملا عمر، رهبر گروه طالبان، با صدور بیانیه ای، گزارش های مربوط به تلاش این گروه برای مذاکره با دولت افغانستان با استفاده از میانجیگری عربستان سعودی یا امارات متحده عربی را بی اساس دانسته و انتشار آنها را به "شایعه پراکنی دشمن یا رسانه های وابسته به دشمن" نسبت داده است.

بیانیه ملاعمر در سایت اینترنتی مورد استفاده طالبان انتشار یافته و نخستین واکنش رهبر این گروه نسبت به گزارش هایی است که در ماه های اخیر در مورد تماس نمایندگان طالبان و دولت افغانستان انتشار یافته است.

ملا عمر، که از زمان سقوط رژیم طالبان در افغانستان در اختفا به سر می برد، در بیانیه خود گفته است که "دشمن یا رسانه های وابسته به دشمن، هر چند گاهی به طور مستقیم شایعاتی را در مورد گفتگو بین امارات اسلامی و طرف مقابل منتشر می کنند."

امارات اسلامی افغانستان عنوانی است که طالبان، برای نامیدن حکومت این گروه بر افغانستان به کار می برد.

ملاعمر در بیانیه خود این خبر را که نمایندگان طالبان و دولت افغانستان در جلسه ای با حضور ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، با یکدیگر ملاقات کردند و همچنین گزارش مربوط به تماس دو طرف در امارات متحده عربی را نادرست خوانده است.

در بیانیه رهبر طالبان آمده است که بین این گروه و دولت افغانستان "نه در عربستان سعودی نه در امارات متحده عربی و نه هیچ جای دیگری گفتگویی صورت نگرفته است."

ملاعمر همچنین تاکید ورزیده است که هرگز نامه ای برای ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و دولت آن کشور و یا "برای طرف مخالف" ارسال نداشته و پیامی نیز از آنان دریافت نکرده است.

گزارشهای تماس طالبان و دولت

ملاعمر اخبار تلاش طالبان برای مذاکره و مصالحه با دولت افغانستان را مردود دانسته و افزوده "این گزارش ها کاملا بی اساس و بخشی از جنگ تبلیغاتی برنامه ریزی شده توسط محافل خاصی است."

Image caption کرزی با شرایطی آماده مذاکره با طالبان است

در ماه های اخیر، گزارش های متعددی از تماس نمایندگان دولت افغانستان و شورشیان طالبان در رسانه های همگانی انتشار یافته است.

از جمله در ماه اکتبر سال جاری، به نقل از یکی از مقامات رژیم سابق طالبان گزارش شد که به دعوت پادشاه عربستان سعودی در جلسه ای با حضور نمایندگان دولت افغانستان شرکت کرد هر چند وی تاکید کرد که در این جلسه، گفتگویی بین دو طرف صورت نگرفت.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز گفته بود که از پادشاه سعودی خواسته است امکان مذاکره دولت افغانستان و گروه طالبان را فراهم آورد.

دولت افغانستان گفتگو با طالبان را مردود ندانسته اما آن را به دست کشیدن این گروه از اقدامات مسلحانه و پیوستن به فرآیند مشارکت سیاسی مسالمت آمیز مشروط ساخته است.

در مقابل، طالبان هر گونه مصالحه ای را به خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان مشروط کرده است در حالیکه دولت آقای کرزی تاکید داشته که این نیروها به منظور کمک به امنیت و مقابله با شورش مسلحانه طالبان در افغانستان حضور دارند.

اخیرا گزارش هایی نیز انتشار یافته بود حاکی از اینکه ملا عمر با ارسال نامه ای به پادشاه عربستان سعودی، راهی را برای حل بحران افغانستان پیشنهاد کرده است.

براساس این گزارش ها، راه حل رهبر طالبان شامل خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و جایگزینی آنها با نیروهای اعزامی کشورهای مسلمان و سهیم شدن در قدرت با حامد کرزی بود.

مطالب مرتبط