پارلمان تاجیکستان لایحه لقاح مصنوعی را تصویب نکرد

حامله
Image caption هدف دولت ایجاد مبنای حقوقی برای انجام لقاح مصنوعی بوده است

اختلاف نظر اعضای مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان مانع از تصویب لایحه لقاح - یا حمل - مصنوعی شد.

روز سه شنبه، 23 دسامبر (3 دی)، اعضای مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان پس از مذاکرات طولانی که در مواردی با اظهارات تند و شدیدی همراه بود، نتوانستند در مورد تصویب طرح قانون در باره حاملگی مصنوعی به توافق برسند و بررسی این لایحه به بعد موکول شد.

عزیزمد امامف، معاون وزیر عدلیه (دادگستری) تاجیکستان که هنگام تقدیم این لایحه به پارلمان، گفت که در صورت تصویب این قانون، مجوز حقوقی برای اقدامات پزشگی در لقاح مصنوعی فراهم می شود.

به گفته آقای امامف، در این لایحه پیش بینی شده است که لقاح مصنوعی تنها با رضایت کتبی زن و شوهر صورت می گیرد و نوزادی که با استفاده از این روش به دنیا می آید، در نهاد ثبت اسناد شهروندی ثبت می شود.

با اینهمه، در جریان مذاکرات پارلمان تاجیکستان، این لایحه مورد انتقاد شدید محیی الدین کبیری، عضو پارلمان و رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، قرار گرفت.

به گفته وی، تنها در صورتی می توان لقاح مصنوعی را مجاز دانست که با استفاده از اسپرم شوهر صورت گرفته باشد و در غیر اینصورت، باید ممنوع شود.

به گفته آقای کبیری، مفهوم حمل مصنوعی با ذهن و سنن مردم تاجیک که بخش اعظمی از آنها خود را مسلمان می دانند، مغایرت دارد.

در تاجیکستان، بسیاری از خانواده های بدون فرزند کودکان یتیم را به فرزندی می پذیرند و استفاده از لقاح مصنوعی راه جدیدی برای بچه دار شدن این خانواده هاست.

موازین جهانی و عرف ملی

به اعتقاد اقای کبیری، "درست است که قوانین کشور باید منعکس کننده موازین بین المللی باشد، ولی همزمان نباید از عرف و عادات و سنن ملی صرف نظر شود."

Image caption کبیری رعایت عرف و سنن ملی را در تصویب قوانین ضروری دانسته است

با توجه به نظرات مختلف، صیدالله خیرالله یف، رئیس مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان، پیشنهاد کرد که بررسی لایحه حاملگی مصنوعی به تعویق افتد.

آقای خیرالله یف پیشنهاد کرد که قبل از بررسی مجدد این لایحه، متن آن در کمیته ها و کمیسیونهای پارلمان به طور جداگانه مورد بررسی نماینده های مردم قرار گیرد.

در همین حال، کارشناسان بهداشت می گویند که نیاز به تصویب قانونی در این زمینه در تاجیکستان از مدتها قبل محسوس بوده است زیرا آمار نشان می دهد که هر سال بر تعداد بانوانی که با مشکل نازایی مواجه هستند افزوده می شود.

گذشته از این، برخی از پزشکان تاجیک از حدود ده سال قبل پیش بدین سو به صورت غیر رسمی لقاح مصنوعی را انجام داده اند.

همچنین، گفته می شود در برخی از درمانگاههای تاجیکستان بانک اسپرم (sperm bank) غیررسمی ایجاد شده که اسپرم مورد نیاز را در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

یک پزشک محلی که نخواسته نامش منتشر شود گفته است که در تاجیکستان همه ساله صدها مورد عمل لقاح مصنوعی انجام می شود.

به گفته وی، نبود سندی حقوقی برای تنظیم این امور امکان آن را نمی دهد که این بخش از پزشکی در تاجیکستان رشد یابد و در نتیجه، پزشکان تاجیک معمولا از انجام لقاح مصنوعی در موارد پیچیده تر خودداری می ورزند و همچنین، وضعیت موجود مانع از واردت تجهیزات لازم برای انجام عمل لقاح مصنوعی شده است.

در همین حال، مسئولان پژوهشگاه زایمان و امراض زنانه تاجیکستان می گویند که تعداد قابل ملاحظه از بانوان که نمی توانند از راه طبیعی حامله شوند، برای انجام عملیات حمل مصنوعی به پزشکان در کشورهای خارج مراجعه می کنند.

به گفته برخی پزشکان محلی، همه ساله تعدادی از زنان بی شوهر نیز برای انجام عملیات حمل مصنوعی و فرزندیابی به آنها مراجعه می کنند.

به گفته پزشکان، بدون فراهم کردن فناوری و شرایط لازم، انجام عملیات دشوارتر حمل مصنوعی غیر ممکن است.

مطالب مرتبط