نشریات کابل: چهارشنبه چهار جدی

انتشار گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد کشتار غیرنظامیان در این کشور، بار دیگر به روزنامه های چاپ کابل بهانه داده تا در مورد عملیات نیروهای خارجی در افغانستان و آسیب رسیدن به غیرنظامیان، مطلب بنویسند.

روزنامه راه نجات ادامه کشتار غیرنظامیان در افغانستان را چالش بزرگی سر راه نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان خوانده که در صدد پیروزی در جنگ علیه تروریسم هستند.

راه نجات افزوده که این وضعیت از حمایت شهروندان افغان نسبت به نیروهای خارجی و دولت افغانستان به شدت کاسته و همزمان زمینه را برای سربازگیری جنگجویان مخالف از میان مردم عام فراهم کرده است.

این روزنامه از دولت افغانستان انتقاد کرده که در زمینه کاهش تلفات غیرنظامیان کار موثری انجام نداده و به نوشته روزنامه، تنها به ایجاد کمیسیون های حقیقت یاب و دادن پول به بازماندگان قربانیان این حملات، بسنده کرده است.

روزنامه هشت صبح نیز سرمقاله خود را زیر عنوان "غم شریکی دیر هنگام" نوشته و به سفر اخیر حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان به ولایت خوست پرداخته است.

روز گذشته آقای کرزی در سفر به ولایت خوست، با خانواده های قربانیان یک حمله نیروهای خارجی دیدن کرد و گفت که ادامه کشتار غیرنظامیان در افغانستان "غیر قابل تحمل" است.

نویسنده هشت صبح نوشته که این گونه اظهارات در گذشته نیز نتیجه ای نداشته و هرگز به کاهش کشتار غیرنظامیان منجر نشده است. نویسنده در آخر افزوده که سفر آقای کرزی به خوست می تواند بخشی از برنامه های تبلیغاتی او برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باشد.

روزنامه افغانستان اعلامیه ملا عمر، رهبر گروه طالبان را که مذاکرات میان دولت افغانستان و این گروه را تکذیب کرده، مهم دیده و در سرمقاله خود به بررسی این موضوع پرداخته است.

نویسنده به این باور است که جواب رد گروه طالبان به طرح مذاکره با دولت افغانستان، می تواند پیامدهای بدی برای حامد کرزی داشته باشد که می خواهد برای یک دور دیگر در افغانستان رییس جمهور باشد.

این روزنامه نوشته که ظرف هفت سال گذشته، اداره آقای کرزی نتوانسته از راه نظامی گروه طالبان را شکست دهد و اگر تلاشهای اخیر او در زمینه تامین امنیت از راه آشتی با طالبان نیز با ناکامی روبرو شود، این موضوع حتما تاثیرات خود را بر بخت برنده شدن او در انتخابات برجا خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط