12:38 گرينويچ - چهارشنبه 24 دسامبر 2008 - 04 دی 1387

دولت افغانستان: ناتو باید در حفظ گورهای دسته جمعی کمک کند

نقشه افغانستان

مقام های افغان می گویند از نیروهای ناتو می خواهند تا در حفاظت از گورهای دسته جمعی در شمال افغانستان، به نیروهای افغان کمک کنند.

این گورها در ولایت جوزجان در شمال افغانستان و در منطقه ای موسوم به دشت لیلی قرار دارند و گفته شده که اجساد هزاران تن از طالبان در آنها مدفون است.

براساس گزارشها این افراد در سالهای 1997 و 2001 میلادی در شمال افغانستان کشته شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز می گوید به مدارکی دست یافته که نشان می دهد افراد مسلح از چند هفته به این سو در حال بیرون کردن استخوان ها و بقایای اجساد از یک گور دسته جمعی در ولایت جوزجان هستند.

نادر نادری سخنگوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید "نوارهای تصویری و مدارک دیگری در دست دارند که نشان می دهد در این گورها حفریاتی صورت گرفته است."

گزارش رادیویی ندا فرحت

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای نادری می گوید: "همکاران ما در دفتر مزار که مسئولیت دارند این ساحات را مورد تحقیق قرار دهند، در نتیجه تحقیقات مجدد، بعد از تخریب این ساحات، دریافتند که ساحه تخریب شده، قبرها باز شده و در مواردی، استخوانهای بسیار کم از اجساد باقی مانده."

هنوز به درستی روشن نیست که چه کسانی در این کار دست دارند، اما مقامات کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گویند احتمالا افرادی که نگران نتایج بررسی ها درباره این گورها و عاملان این کشتار هستند، برای از میان برداشتن بقایای اجساد تلاش می کنند.

فعالان حقوق بشر می گویند بررسی و تحقیق درباره گورهای دسته جمعی به مستند سازی جرایم جنگی در افغانستان کمک می کند و ممکن است، در بسیاری موارد به شناسایی عاملان کشتارهای جمعی نیز منجر شود.

هنوز اطلاع دقیقی در مورد این گورهای دسته جمعی در دست نیست، آنچه در رسانه های عمومی افغانستان باز تاب یافته این است که یکبار در سال 1997 میلادی وقتی طالبان به شمال افغانستان حمله کردند، عده ای از اسرای آنها در دشت لیلی کشته شدند.

در سال 2001 بعد از سقوط طالبان، شماری از اسرای جنگی این گروه در قلعه جنگی در ولایت بلخ دست به شورش زدند که در نتیجه آتش متقابل نیروهای خارجی و نیروهای افغان شماری از آنها کشته شدند.

برخی از گزارشها حاکی است که اجساد این کشته شدگان نیز به دشت لیلی منتقل شده است.

اما آنچه مسلم است این است که تا کنون دولت افغانستان یا نهاد های فعال در زمینه حقوق بشر، تحقیقی را در این زمینه منتشر نکرده اند و ابهامات زیادی در مورد گورهای دسته جمعی دشت لیلی وجود ندارد.

در کابل و حومه آن نیز در سال 2008 میلادی چند گور دسته جمعی کشف شد که از جمله آن ها یکی متعلق به داوو خان رئیس جمهور پیشین افغانستان و اعضای خانواده اش بود که در کودتای ثور 1357 خورشیدی کشته شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.