انفجار انتحاری در هرات و عملیات در قندهار

والی و مقامات پلیس هرات
Image caption ماه قوس/آبان گذشته تغییرات گسترده ای در کادر پلیس هرات انجام شد

مقامات می گویند نظامیان آمریکایی در هرات هدف حمله ناکام انتحاری قرار گرفته و نیروهای ائتلاف می گویند یازده شورشی را در قندهار کشته اند. همچنین پنج کودک در پکتیا کشته شده اند.

مقامات در شهر هرات در غرب افغانستان می گویند یک بمبگذار انتحاری یک خودروی نظامی آمریکایی را هدف قرار داده، اما این حمله تلفاتی در پی نداشته است.

عبدالرئوف احمدی، سخنگوی پلیس منطقه غرب افغانستان به بی بی سی گفت در این بمبگذاری تنها فرد بمبگذار کشته شده و به نظامیان آمریکایی آسیبی نرسیده است.

به گفته سخنگوی پلیس غرب افغانستان، در این حادثه بمبگذار از یک موتر (خودرو) بمبگذاری شده استفاده کرد.

آقای احمدی گفت نظامیان آمریکایی که در این بمبگذاری هدف قرار گرفتند، در یک مرکز آموزشی پلیس ملی افغانستان کار می کنند.

این در حالی است که فرمانده پلیس هرات می گوید شب گذشته نیز یک موتر بمبگذاری شده در نزدیکی شهر هرات به دست پلیس افتاد.

عصمت الله علیزی، فرمانده پلیس هرات گفت این موتر مملو از مواد انفجاری بود و در برابر بیمارستان چشتم هرات پارک شده بود.

فرمانده پلیس هرات افزود احتمالاً هدف از این بمبگذاری نیز حمله به نیروهای خارجی در هرات بوده است.

هرات از مناطق نسبتاً آرام افغانستان است، اما اواخر ماه قوس/آبان گذشته در پی انتقادهای گسترده علیه پلیس این ولایت، شماری از مقامات بلندپایه، از جمله فرمانده پلیس هرات برکنار شدند.

مقامات کابل در آن زمان اعلام کردند که پلیس هرات در تامین امنیت هرات و جلوگیری از موارد آدم ربایی در این شهر "ناکام" بوده است.

انفجار در پکتیا

بر اساس یک خبر دیگر، پلیس در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان می گوید پنج کودک در اثر انفجار یک مین در ولسوالی زرمت کشته و پنج کودک دیگر زخمی شده اند.

فرمانده پلیس ولسوالی زرمت می گوید این کودکان در حال بازی بودند که یک مین که از قبل در محل جاسازی شده بود، منفجر شد.

به گفته این مقام پلیس تا حال مشخص نیست که این مین را چه کسی و در چه زمانی در این محل جاسازی کرده بوده است.

یک منبع بیمارستان زرمت به بی بی سی گفت کودکان زخمی در این بیمارستان تحت درمان قرار گرفته اند.

با وجود تلاشهای زیادی که برای پاکسازی مین و مواد منفجر نشده در افغانستان صورت می گیرد، هنوز هم انفجار این گونه مواد باعث کشته شدن افراد زیادی می شود. بیشتر قربانیان این گونه حوادث کودکانند.

عملیات در قندهار

از سوی دیگر نیروهای بین المللی ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان اعلام کرده اند که در پی عملیاتی نظامی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان 11 شورشی را کشته اند.

در اعلامیه ای که از سوی فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان در همین مورد منتشر شده، آمده است که یک فرمانده "عمده" طالبان هم در میان افراد کشته شده است.

براساس این اعلامیه، این عملیات روز پنجشنبه، 5 جدی/دی در منطقه میوند در 50 کیلومتری غرب شهر قندهار روی داده و یک زن هم در این عملیات زخمی شده است.

قندهار از مناطق نسبتاً ناآرام جنوبی افغانستان است و شورشیان طالبان در آن جا هر از گاهی دست به حمله علیه نیروهای بین المللی و افغان می زنند.

مطالب مرتبط