نگرانی از کاهش سربازان پاکستانی در مناطق قبایلی

پرچم های افغانستان و پاکستان
Image caption زمانی که ما تاکید می کنیم که پاکستان هم در 'این جنگ نقش داشته باشد، برای این است که آنها (پاکستانیها) هم قربانی جنگ هستند و عمده ترین مراکز جنگ در آن سوی خط دیوراند است'

دولت افغانستان در باره گزارشهایی مبنی بر انتقال نیروهای پاکستانی از مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان به مرزهای هند، ابراز نگرانی کرده است.

براساس گزارشها پاکستان در مرز با افغانستان نزدیک به ۸۰ هزار سربازدارد و پس از افزایش تنشها میان هند و پاکستان، دولت پاکستان تصمیم گرفته که بخشی از این نیروها را به مرز هند گسیل کند.

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید با کم شدن شمار سربازان پاکستانی در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان، رفت و آمد تروریستان به خاک افغانستان افزایش خواهد یافت.

آقای بهین ضمن تاکید بر این که نیروهای مسلح افغان توانایی مبارزه با مخالفان را دارند، گفت این مبارزه یک مبارزه منطقه ای و جهانی است.

مقامات افغان می گویند حضور نیروهای پاکستانی در مرزهای دو کشور افغانستان و پاکستان کمک می کند که رفت و آمد شورشیان در مرزها کم شود.

آقای بهین می گوید مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری های جهانی و منطقه ای است. او می گوید مراکز عمده تروریستان در "آن سوی مرز دیورند" (مرز مشترک افغانستان و پاکستان)، یعنی در داخل خاک پاکستان قرار دارد.

آقای بهین گفت: "بدون شک وقتی نیرو (در مناطق مرزی دو کشور) کم می شود، خطر تروریسم افزایش می یابد، اما این یک جنگ مشترک است در منطقه." او افزود: "افغانستان توانایی این را دارد که از خود در برابر تروریستان دفاع کند، اما زمانی که ما تاکید می کنیم که پاکستان هم در این جنگ نقش داشته باشد، برای این است که آنها (پاکستانیها) هم قربانی جنگ هستند و عمده ترین مراکز جنگ در آن سوی خط دیورند است."

آقای بهین می گوید تنش میان پاکستان و هند نه تنها به نفع هیچ طرف نیست، بلکه این تنش یا جنگ احتمالی تا حد زیادی می تواند مبارزه با تروریسم را تحت الشعاع قرار دهد و ضعیف کند.

یک سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرده است که اعزام نیرو به مرز هند تحرکی دفاعی در چارچوب تنش میان هند و پاکستان است.

تنش ها میان هند و پاکستان زمانی افزایش یافت که ماه گذشته شماری افراد مسلح به چند هتل و یک مرکز یهودیها در شهر بمبئی حمله کردند. این حمله حدود ۱۷۰ کشته به جا گذاشت.

دولت هند می گوید برخی عناصر تندرو پاکستان در این حملات دست دارند، اما پاکستان می گوید دولت هند مدارک کافی در این مورد ارائه نکرده است.

پیش از این مقام های افغان تلاش پاکستان برای سرکوب تروریستهایی را که به ادعای دولت افغانستان، در خاک پاکستان مستقر هستند را، نا کافی خوانده بود.

اما پاکستان همواره استدلال می کرد که برای سهم گیری در نبرد علیه تروریسم شمار قابل ملاحظه ای از نیروهایش را در مرز با افغانستان مستقر کرده است.

اگر چه تا کنون مشخص نیست که پاکستان چه مقدار از نیروهایش را از مرز افغانستان به مناطق هم مرز با هند منتقل خواهد کرد، اما نگرانی فزاینده در منطقه این است که ممکن است بالا گرفتن تنش میان هند و پاکستان، کشور های منطقه را درگیر مشکلات جدید کرده و توجه نسبت به آنچه جنگ علیه تروریسم خوانده می شود را، کاهش دهد.

مطالب مرتبط