احمدزی: دولت در مبارزه با فساد ضعیف است

اشرف غنی احمدزی
Image caption آقای احمدزی می گوید دولت نتوانسته به خواستهای مردم برای پایان دادن به فساد اداری و کاهش ناامنی ها پاسخ دهد.

اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین دارایی افغانستان دولت این کشور را به ضعف در مجازات کسانی متهم کرده که به گفته او به گونه گسترده در فساد دست دارند.

آقای احمدزی در نشستی با خبرنگاران در کابل گفت براساس برآوردهای سازمان ملل متحد افغانستان در شمار پنج کشور دارای بالاترین میزان فساد اداری در جهان است.

او نظام افغانستان را مورد انتقاد قرار می دهد که در چند سال گذشته نتوانسته به خواستهای مردم این کشور برای پایان دادن به فساد اداری و کاهش ناامنی ها پاسخ دهد.

این مقام پیشین دولت افغانستان گفت: "ما حالا شاهد این هستیم که چند فرد معدود با سرنوشت مردم افغانستان بازی می کنند. هزاران جریب زمین را به بهای پایین می خرند و با قیمت بسیار بالا به مردم می فروشند. اما هیچ کس نیست که از این افراد با نفوذ در باره کارکردهای شان بپرسد. شما خودتان قضاوت کنید در چنین وضعیت که میتواند به دولت اعتماد کند و که می تواند بگوید که این یک دولت عادل است؟"

آقای احمدزی می گوید به همین دلیل برای پایان دادن به بحران افغانستان نیاز است تا راه حلی جستجو شود که مورد پذیرش همه در افغانستان باشد.

اشرف غنی احمدزی گفت در هفته های گذشته شماری از افغانها از او خواستند خود را برای انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان نامزد کند، اما او می گوید پس از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات تصمیم خود را در این مورد اعلام خواهد کرد.

اشرف غنی احمدزی پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی در پستهای مهم دولتی در افغانستان کار کرده است. او در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ میلادی به عنوان وزیر مالیه و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ به حیث رئیس دانشگاه کابل کار کرد.

آقای احمدزی در گروه کاری حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از افراد کلیدی و برنامه ریزان اصلی برنامه های حکومت او شمرده می شد. اما پس از برکناری او از وزارت مالیه، به یکی از منتقدان حکومت آقای کرزی مبدل شد.

مطالب مرتبط