ایران مهاجران را در زمستان اخراج نمی کند

محمد کریم خلیلی
Image caption آقای خلیلی می گوید ایران مهاجران دارای مجوز اقامت قانونی را در فصل زمستان اخراج نمی کند

معاون رئیس جمهوری افغانستان می گوید مقامات جمهوری اسلامی ایران توافق کرده اند که مهاجران افغان را در فصل زمستان از این کشور اخراج نکنند.

محمد کریم خلیلی، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بازگشت از سفری به ایران اعلام کرد که مقامات ایران توافق کردند که مهاجران افغان در فصل زمستان اخراج نمی شوند.

آقای خلیلی هفته گذشته در راس هیئتی به دعوت معاون ریاست جمهوری ایران به آن کشور رفت و پس از دیدار و گفتگو با مقامات ایرانی شام روز گذشته، ۶ جدی/دی به کشورش برگشت.

آقای خلیلی می گوید علاوه بر توافقات انجام شده، مقامات ایرانی در زمینه اجرای ۳۰۰ هزار ویزای کار و مجوز اقامت یک ساله و قابل تمدید تا سه سال برای کارگران افغان و خانواده های آنها توافق کردند.

معاون رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت در مورد مشکلاتی که دانشجویان و دانش آموزان افغان در ایران با آنها روبرو هستند، نیز با مقامات ایرانی گفتگو کرده و این مشکلات تا حدی حل شده است. سفر معاون رئیس جمهوری افغانستان به ایران پس از آن انجام شد که در چند ماه اخیر هزاران مهاجر افغان به صورت اجباری از ایران اخراج شدند. اخراج این مهاجران باعث نگرانی فزاینده دولت افغانستان و مهاجران افغان در ایران شد.

Image caption اخراج گروهی مهاجران افغان از ایران ظرف سالهای اخیر باعث افزایش فشارها بر دولت افغانستان شده است

در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون مهاجر افغان در ایران به سر می برند و دولت افغانستان کوشش می کند دولت ایران را متقاعد کند تا دست از اخراج دسته جمعی و اجباری پناهجویان افغان بردارد.

اخراج مهاجران افغان از ایران ظرف سالهای اخیر در داخل افغانستان به موضوع داغی مبدل شده و اخراج "اجباری و گروهی" مهاجران باعث افزایش فشارها بر دولت این کشور شده است.

سال گذشته در پی اخراج مهاجران افغان از ایران دو عضو کابینه افغانستان از سوی شورای ملی این کشور استیضاح و رد صلاحیت شدند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان رد صلاحیت وزیر امور مهاجران را پذیرفت، اما موضوع رد صلاحیت وزیر خارجه را به دادگاه عالی ارجاع کرد. دادگاه رای بر ابقای رنگین دادفر اسپنتا به مقامش داد.

مطالب مرتبط