نشریات کابل: یکشنبه ۸ جدی

روزنامه های چاپ امروز کابل موضوعات گوناگون، از جمله فساد، تلفات غیرنظامیان و تهدید طالبان علیه دختران دانش آموز پاکستانی را مورد بحث قرار داده اند.

روزنامه افغانستان با توجه به سخنان روز گذشته اشرف غنی احمدزی، یکی از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری افغانستان، علیه فساد اداری در این کشور نوشته است که "مبارزه با فساد اداری را کلیشه نکنید."

این روزنامه افزوده که با نزدیک شدن زمان انتخابات، نامزدان انتخابات، مجالس خود را با "وعده ها و انتقادها" گرم می کنند. به تعبیر نویسنده، آنان با این کار می خواهند از یک سو کارکردهای هفت ساله دولت را زیر سوال ببرند و از سوی دیگر خود را "ناجی مردم" معرفی کنند.

به باور روزنامه افغانستان، نامزدان انتخابات، موضوع فساد را عمداً در محور بحثهای خود قرار می دهند، به دلیل این که اگر موضوع تامین امنیت و مبارزه با مواد مخدر مطرح شود، ممکن است بخشی از آن خارج از اراده دولت دانسته شود و از قاطعیت موضوع بکاهد. اما در مورد فساد تمام تقصیر به دوش دولت گذاشته می شود.

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود با توجه به گزارش تازه کمیسیون حقوق بشر افغانستان در باره تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون در این گزارشی تازه خود نوشته است که ۱۷۸۸ نفر در سال ۲۰۰۸ میلادی کشته شدند که بیشتر این افراد در حملات طالبان و شماری دیگر در عملیات نیروهای بین المللی جان خود را از دست داده اند.

نویسنده سرمقاله نیروهای بین المللی را مورد انتقاد قرار داده که به تلفات غیرنظامیان و نگرانی مقام های دولت افغانستان در این مورد توجه کافی نکرده اند.

اصلاح هشدار داده که اگر از تلفات غیرنظامیان جلوگیری نشود، ممکن است اعتماد مردم به نیروهای بین المللی کاهش یابد و زمینه برای سربازگیری مخالفان هموارتر شود.

روزنامه پیمان تجاوز جنسی به کودکان در افغانستان را با توجه به حساسیتهای شدید مردم به مسائل ناموسی، مایه شگفتی و نگرانی دانسته است.

پیمان ابراز نگرانی کرده که موضوع تجاوز جنسی به کودکان در جامعه اسلامی چگونه دستخوش بی اعتنایی شده و حتی در برخی موارد عاملان این کار خود مسئولیت حفظ مال و ناموس مردم را به دوش دارند.

روزنامه ویسا با توجه به ضرب الاجل طالبان پاکستانی مبنی بر خودداری دختران دانش آموز از رفتن به مدارس در برخی مناطق قبایلی این کشور، نوشته که "کشت پاکستان اکنون در خاک خودش به بار نشسته است".

طالبان هشدار داده اند که اگر دختران در منطقه سوات از ۱۵ جنوری (ژانویه) سال ۲۰۰۹ میلادی از رفتن به مدارس خودداری نکنند، با مرگ مواجه خواهند شد.

ویسا نوشته است که آن چه پاکستان می خواست در افغانستان عملی شود، اکنون مرزهای خود این کشور را درنوردیده و به مناطق شمالی پاکستان نفوذ کرده است. روزنامه با لحنی طعنه آمیز نوشته است که اگر وضعیت به همین گونه ادامه یابد، احتمال رسیدن تفکر طالبانی تا پایتخت پاکستان هم بعید نیست.

اما روزنامه دولتی انیس این تهدید طالبان علیه دانش آموزان دختر را "توطئه ای بزرگ" علیه جوانان قوم پشتون در شمال غرب پاکستان دانسته است.

روزنامه روحانیون پاکستانی را مورد انتقاد قرار داده است که در این مورد "سکوت" کرده و علیه این اقدام طالبان مخالفتی نکرده اند. نویسنده از روحانیون و سران قومی خواسته است که در این مورد واکنش نشان دهند.

مطالب مرتبط