سخنگوی کرزی: اظهارات احمدزی غیرمسئولانه است

همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
Image caption آقای حمیدزاده گفت که اظهارات آقای احمدزی غیرمسئولانه است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان، به اظهارات اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین مالیه (دارایی) و از فعالان سیاسی این کشور که عملکرد دولت افغانستان را در مبارزه با فساد "ضعیف" خوانده، واکنش تندی نشان داده است.

همایون حمیدزاده، سخنگوی رییس جمهور کرزی، این سخنان را "بی بنیاد و غیرمسئولانه" خوانده و گفته است که آقای احمدزی، از نظامی انتقاد می کند که خود از بنیانگذاران آن است.

آقای احمدزی روز گذشته دولت افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داد که به گفته او، نتوانسته در مجازات کسانی که به شکل گسترده در فساد دست دارند، جدی عمل کند.

وزیر پیشین مالیه افغانستان همچنین گفت که نظام در افغانستان در چند سال گذشته، نتوانسته به خواستهای مردم این کشور برای پایان دادن به فساد اداری و کاهش نا امنی ها پاسخ دهد.

آقای احمدزی می گوید به همین دلیل برای پایان دادن به بحران افغانستان نیاز است تا راه حلی جستجو شود که مورد پذیرش همه در افغانستان باشد.

از آقای احمدزی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی پست ریاست جمهوری در انتخابات سال آینده افغانستان نام برده می شود اما خود آقای احمدزی هنوز در این مورد تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده است.

نحوه مصرف کمکها

همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، این احتمال را نیز مطرح می کند که انتقادهای تازه آقای احمدزی، جنبه تبلیغاتی برای انتخابات سال آینده داشته باشد.

Image caption از آقای احمدزی، به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری نام برده می شود

آقای حمیدزاده می گوید: "اظهارات آقای اشرف غنی را غیرمسئولانه می خوانیم. آقای احمدزی بخش مهمی از نظامی بودند که امروز همان نظام را به انتقاد می گیرند. در آغاز به عنوان مشاور سازمان ملل متحد، بعدا به حیث مشاور رییس جمهور، در جلب و جذب کمک های بیرونی، در انسجام و نحوه مصرف آن، بعدا به عنوان وزیر مالیه، نقش بسیار کلیدی در ایجاد سیستمها و نهادهای دارند که امروز خود از آن انتقاد می کنند."

سخنگوی رییس جمهور افزود: "دعوت ما به جناب اشرف غنی این است که بهتر است با یک برنامه ای مثبت، برای خدمت به مردم افغانستان بیایند، نه اینکه بار ملامت را به طرف نظام و مردم افغانستان بیاندازند."

اشرف غنی احمدزی گفت در هفته های گذشته شماری از افغانها از او خواسته اند خود را برای انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان نامزد کند، اما او می گوید پس از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات، تصمیم خود را در این مورد اعلام خواهد کرد.

اشرف غنی احمدزی پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی در پستهای مهم دولتی در افغانستان کار کرده است.

او از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ میلادی به عنوان وزیر مالیه و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ به حیث رئیس دانشگاه کابل کار کرد و از چهره های شناخته شده در سطح بین المللی است.

مطالب مرتبط