نشریات کابل: دوشنبه ۹ جدی

طرح تشکیل نیروهای شبه نظامی قومی در افغانستان و حملات اسرائیل به نوار غزه در فلسطین از مهمترین موضوعات مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل اند.

روزنامه چراغ طرح تشکیل نیروهای شبه نظامی قومی در افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را "جنگ سالارسازی آمریکایی" در این کشور خوانده است.

این طرح پیش از این از سوی شورای ملی افغانستان و برخی نهادهای امنیتی افغانستان رد شده بود و انتقادهای تندی را هم در پی داشت.

چراغ نوشته است با وجود "موانع حقوقی" و "عوارض جانبی" در تشکیل این نیروها، آمریکاییها به آن "دل بسته اند". نویسنده به این باور است که این نیروها به مرور زمان در بسترهای قومی و سیاسی ترسب می کند و به "درد سر جدی" برای حاکمیت دولتی مبدل خواهند شد.

نویسنده چراغ مدعی است که با وجود همه این مشکلات آمریکا با تشکیل این نیروها برای "دوام وضعیت بی ثبات در افغانستان" می خواهد حضور نیروهایش را در این کشور توجیه کند.

روزنامه دولتی انیس با توجه به انتقال نیروهای ارتش پاکستان از مناطق قبایلی هم مرز با افغانستان به مرزهای هند، نوشته است که سازمانهای تروریستی فعالیت های خود را در منطقه افزایش خواهند داد.

با آن که نویسنده به این نظر است که حدود صد هزار نیروی پاکستانی در این مناطق نتوانستند محورهای تروریسم را نابود کند، اما تاکید کرده است که حضور این نیروها در این مناطق امیدواریها برای مبارزه هماهنگ با تروریسم را افزایش داده بود.

روزنامه افغانستان با توجه حملات اخیر طالبان به کابل و خوست نوشته است که این گروه به زندگی غیرنظامیان توجهی ندارد.

حمله راکتی مخالفان به شهر کابل و بمبگذاری انتحاری در خوست در شب و روز گذشته نزدیک به بیست کشته و ده ها زخمی به جا گذاشت، که بیشتر آنان را غیرنظامیان تشکیل می داد.

به نوشته روزنامه طالبان کوشش می کنند با بالا بردن آمار تلفات در حملات خود، قدرت خود را به نمایش بگذارند. به باور نویسنده، طالبان در کشتار غیرنظامیان در افغانستان عمده بیشترین نقش را داشته اند.

حملات دو روز گذشته اسرائیل به نوار غزه در فلسطین، که نزدیک به ۳۰۰ کشته به جا گذاشته نیز در بسیاری گزارشهای خبری و برخی سرمقاله های نشریات چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته است که غزه در "آتش رقابت احزاب اسرائیلی" می سوزد. نویسنده رهبران فلسطینی را نیز مورد انتقاد قرار داده که با اختلافات خود به اسرائیل جرات بیشتری برای حمله به سرزمین فلسطین داده اند.

.روزنامه هشت صبح نوشته است که کشتن مردم غیرنظامی، چه اسرائیلی و چه فلسطینی، جنایت است. نویسنده افزوده است که مردم اسرائیل و فلسطین نیازمندند که از "رهبران تندرو و نظامی" فاصله بگیرند.

روزنامه چراغ تمام مطالب صفحه آخر خود را به همین موضوع اختصاص داده و در مطلبی با عنوان "دلارهای آمریکایی برای کشتار کودکان فلسطینی"، به نقل از یک تحلیلگر آمریکایی نوشته است که کشورش در برابر "جنایات" در غزه سکوت کرده است.

روزنامه راه نجات در مطلبی حملات اسرائیل به غزه را "هدیه سال نو" جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا و اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل به مردم غزه خوانده است.

مطالب مرتبط