بازداشت دهها مامور پلیس به اتهام فساد

پلیس افغانستان
Image caption مقام های افغان بار ها به وجود فساد در نهاد های امنیتی اعتراف کرده اند اما می گویند برنامه ای را برای مبارزه با آن روی دست دارند

مقامات ولایت فراه در غرب افغانستان می گویند ده ها مامور پلیس را به اتهام "فساد مالی و اخلاقی" بازداشت کرده اند و شماری از ماموران پلیس به طالبان پیوسته اند.

محمد یونس رسولی، معاون والی فراه به بی بی سی گفت در پی تصمیم مشترک مقامهای اداری و امنیتی، بازداشت مامورانی که مظنون به دست داشتن در فساد هستند، آغاز شده است.

آقای رسولی گفت تا اکنون حدود ۳۰ تا ۴۰ مامور پلیس بازداشت شده و تحقیق در مورد اتهامات علیه آنان آغاز شده است.

او گفت شکایت هایی علیه این ماموران پلیس مبنی بر این که آنان در رشوه گیری و آزار مسافران در راهها دست داشته اند، به دست مسئولان رسیده است.

معاون والی فراه افزود، زمانی که بازداشت این افراد آغاز شد، یک افسر پلیس با ۱۱ مامور تحت امر خود، از منطقه فرار کرده و به گروه طالبان پیوستند.

به گفته این مقام افغان سال گذشته نیز یک گروه از ماموران پلیس در منطقه "فراه رود" اسلحه خود را فروختند و برای کاریابی به یکی از کشورهای همسایه رفتند.

این در حالی است که نهادهای دولتی افغانستان، به ویژه پلیس این کشور بارها متهم به فساد شده اند.

مقام های دولت افغانستان می پذیرند که نهادهای دولتی این کشور آغشته به فسادند، اما تاکید می کنند که برنامه هایی را برای مبارزه با فساد روی دست دارند.

کارمندان دولت افغانستان از جمله پلیس این کشور همواره از حقوق کم و درآمد اندک شان شکایت می کنند، عده ای از کار شناسان معتقدند که درآمد اندک کارمندان دولتی یکی از عوامل عمده گسترش فساد اداری در افغانستان است.

در افغانستان ادارات متعددی وجود دارد که وظیفه آنها مبارزه از فساد وجلو گیری از گسترش آن است اما آنچه در عمل دیده شده این است که برنامه این ادارات تاثیر چندانی برکاهش فساد نداشته است.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان اخیرا یکی از مشاوران خود را مسئول مبارزه با فساد کرد و میکانیزمی را ایجاد کرد که خود نیز به نحوی برعملکرد این اداره نظارت کند. فساد اداری همواره یکی از عوامل دلسردی مردم و از دست دادن باور وخوشبینی آنها نسبت به دولت کنونی افغانستان خوانده می شود.

مطالب مرتبط