۹ شورشی در هلمند کشته شدند

هلمند
Image caption ولایت هلمند از مناطق ناآرام در جنوب افغانستان است

دولت افغانستان می گوید ۹ شورشی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان کشته شده و دو فرمانده شورشی دیگر در پکتیا در جنوب شرق این کشور بازداشت شده اند.

مقامهای محلی در ولایت هلمند می گویند عملیات مشترک نیروهای افغان و ائتلاف تحت فرمان آمریکا در این ولایت منجر به مرگ ۹ شورشی وابسته به گروه طالبان شده است.

اسدالله شیرزاد، فرمانده پلیس هلمند گفت این عملیات که از دو روز پیش در ولسوالی "ناوه" آغاز شده تا حال ادامه دارد.

آقای شیرزاد گفت جسدهای شورشیان کشته شده در محل نبرد باقی مانده و مقداری اسلحه شورشیان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

یک سخنگوی گروه طالبان، کشته شدن دو فرد وابسته به این گروه را تایید کرده است. این سخنگوی طالبان مدعی است که در این نبرد به نیروهای خارجی هم "تلفات سنگینی" وارد شده است.

پیش از این از ولسوالی ناوه نسبت به ولسوالیهای دیگر هلمند مانند سنگین و کجکی آرام تر بود.

در همین حال کمسیون انتخابات اعلام کرده است که برنامه ثبت نام رای دهندگان در ولایت هلمند را به تاخیر انداخته است، ساکنان هلمند به خبرنگاران گفته اند که طالبان به آنها هشدار داده اند که در صورت شرکت در برنامه ثبت نام انتخابات، با مجازات مرگ روبرو خواهند شد.

بازداشت دو شورشی در پکتیا

از سوی دیگر نیروهای ائتلاف ضد تروریسم به رهبری آمریکا می گویند دو تن را که گمان می رود در سازمان دهی ستیزه جویان خارجی و "فعالیت های تروریستی" دست داشته اند، در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان بازداشت کرده اند.

نیروهای ائتلاف با انتشار یک نامه خبری گفته اند از محلی که این افراد بازداشت شدند، مقداری مواد و ابزار ساخت بمب های کنار جاده ای نیز به دست آمده است.

در این نامه خبری آمده است که شش مظنون دیگر نیز بازداشت شده اند، اما جزئیات بیشتری در این مورد افراد باز داشت شده داده نشده است.

براساس نامه خبری نیروهای ائتلاف، همه افراد بازداشت شده وابسته به شبکه جلال الدین حقانی هستند. آقای حقانی از فرماندهان پیشین مجاهدین است و در حال حاضر فرماندهی شماری از شورشیان مخالف دولت را در جنوب شرق افغانستان به دوش دارد.

مطالب مرتبط