سفیر آمریکا: افغانستان نیازمند نیروی بیشتر است

ویلیام وود
Image caption سفیر آمریکا می گوید نیروهای موجود در افغانستان توانایی تامین در این کشور را ندارند

سفیر آمریکا در افغانستان می گوید برای تامین امنیت در این کشور و مبارزه با تروریسم به نیروی نظامی بیشتری نیاز است.

ویلیام وود، سفیر آمریکا در نشستی با خبرنگاران در کابل گفت شمار کنونی نیروهای نظامی بین المللی و افغان، توانایی تامین امنیت در افغانستان را ندارند.

سفیر آمریکا در افغانستان می گوید خشونتها در سال ۲۰۰۸ افزایش یافته و بمبگذاری های کنار جاده ای از سوی شورشیان در این کشور دو برابر شده است.

آقای وود در این نشست گفت نیاز است تا نیروهای بین المللی در افغانستان افزایش یابد. در عین حال او گفت شمار نیروهای امنیتی داخلی هم در این کشور افزایش خواهد یافت. سفیر آمریکا گفت شمار سربازان ارتش ملی افغانستان تا سال ۲۰۱۲ میلادی تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که حدود ده روز پیش دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا هم در نشستی خبری در کابل اعلام کرد که کشورش ۲۰ تا ۳۰ هزار نیروی دیگر به افغانستان می فرستد.

در حال حاضر حدود ۷۰ هزار نیروی بین المللی در افغانستان سرگرم نبرد با شورشیان هستند و شمار نیروهای امنیتی افغان به بیشتر از ۱۵۰ هزار نفر می رسد.

دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که به جای افزایش نیروهای خارجی در این کشور، به تقویت و تجهیز نیروهای داخلی توجه شود.

سفیر آمریکا در این کنفرانس خبری همچنین از تشکیل واحد های شبه نظامی قومی در افغانستان حمایت کرد، اما با توجه به نگرانی ها در مورد تشکیل این نیروها، او تاکید کرد که با تشکیل این نیروها اسلحه به مردم توزیع نخواهد شد.

طرح تشکیل واحد های شبه نظامی قومی برنامه ای است که در مواردی به عنوان راهکاری برای کمک به نیروهای دولت افغانستان در تامین امنیت بیشتر از آن سخن گفته می شود.

آقای وود گفت: "این برنامه برای ایجاد دو باره شبه نظامیان قومی و هیچ نوع شبه نظامی دیگر برنامه ریزی نشده است. ما تصمیم نداریم که از طریق این برنامه برای این افراد اسلحه توزیع کنیم."

او افزود: "اما افغانستان در طول تاریخ خود به توانایی و همکاری مجتمع های محلی برای دفاع از محلات خود تکیه کرده است. این برنامه به گونه ای طرحریزی نشده است که به مجتمع های محلی اجازه فعالیت در مناطق دورتر از محلات مسکونی شان داده شود."

در همین حال همایون حمیدزاده، سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری دیگر گفت دولت افغانستان تا حال با هیچ منبعی در مورد تشکیل این نیروها به موافقت نرسیده است.

با این حال او گفت بحث ها در این مورد ادامه دارد. آقای حمیدزاده افزود تا اکنون جزئیات طرح تشکیل این نیروهای هم مشخص نشده است.

این طرح در افغانستان با واکنش های منفی تندی مواجه شده است. پیش از این شورای ملی افغانستان این طرح را رد کرد و برخی از گروههای سیاسی و رسانه های افغانستان هم با تشکیل این نیروها مخالفت کردند.