پاکستان مسیر تدارکاتی ناتو را بست

شبه نظامیان پاکستان
Image caption پاکستان اعلام کرده که شبه نظامیان وابسته به دولت و ارتش این کشور عملیاتی را برای بیرون راندن پیکار جویان و تامین امنیت راه خیبر آغاز کرده اند

دولت پاکستان راه خیبر به تورخم را که با عبور از مناطق قبایلی پاکستان، بندر کراچی را به افغانستان وصل می کند، بسته است.

این مسیر اصلی ترین راه ارسال سوخت، مواد غذایی و دیگر کالاها از طریق زمینی به افغانستان محسوب می شود و به همین دلیل اهمیت خاصی برای نیروهای ناتو مستقر در افغانستان دارد.

به گفته مقام های پاکستانی این مسیر تا زمانی بسته خواهد ماند که نیروهای امنیتی این جاده را از خطر حملات شورشیان ایمن کنند. طارق حیات رئیس پلیس منطقه قبایلی خیبر گفته است شبه نظامیان وابسته به نیروهای مرزی پاکستان و ارتش این کشور، عملیاتی را برای بیرون راندن پیکار جویان از منطقه شمال غربی پاکستان آغاز کرده اند.

بسته شدن این راه کاروانهایی را که برای نیروهای ناتو مستقر در افغانستان، سوخت و دیگر لوازم مورد نیاز این نیروهارا می رسانند، نیز متوقف خواهد کرد.

در هفته های اخیر شماری زیادی از کامیونهایی که حامل سوخت برای نیروهای ناتو در افغانستان بودند، در مسیر خیبر و همچنین در نزدیکی شهر پیشاور مرکز ایالت سرحد از سوی پیکار جویان پاکستانی که با طالبان رابطه دارند به آتش کشیده شدند.

خبر نگار بی بی سی در پاکستان می گوید مقامات پاکستان یک ماه بعد از آن که توجه شان متوجه مرزهای شرقی این کشور با هند بود، حالا توجه شان را به مناطق مرزی این کشور با افغانستانستان افغانستان متمرکز کرده است.

در هفته های اخیر پیکار جویان وابسته به طالبان سه بار به انبارها و کامیونهای حامل تجهزات ناتو در مسیر خیبر و همچنین نزدیکی شهر پیشاور حمله کردند، تنها در یکی از این حمله ها، دوصد کامیون حامل تجهیزات نظامی و سوخت که در نزدیکی گذرگاه خیبر در انتظار عبور از مرز و رساندن محموله ها به مراکز نظامی ناتو در افغانستان بودند، به دست مردان مسلح آتش زده شدند.

این حملات از سوی تحلیلگران جدی ترین حملات افراد طرفدار طالبان خوانده شد.

نیروهای غربی در افغانستان برای انتقال تجهیزات خود به شدت به مسیری که از پاکستان می گذرد وابسته هستند.

این مسیر از بندر کراچی در جنوب پاکستان آغاز و در نهایت با عبور از گذرگاه مرزی تورخم در جنوب افغانستان به کابل، پایخت افغانستان، می رسد.

کامیونهایی که تجهیزات نیروهای ناتو را منتقل می کنند بیشتر به شرکت های خصوصی مناطق قبایلی پاکستان تعلق دارند.

ناتو در جستجوی راه دیگر

شماری از کارشناسان معتقدند که حمله به کامیونهای حامل تجهیزات ناتو و در نهایت نا امن کردن مسیر پیشاور- کابل، شرکت های خصوصی وابسته به مناطق قبایلی را متضرر خواهد کرد و به نظر کارشناسان ممکن است اعتراض عده ای از ساکنان قبایلی را به دنبال داشته باشد.

به دنبال حملات پیهم به کاروانهای حامل تجهیزات ناتو در پاکستان برخی از رسانه ها از تلاش ناتو برای یافتن راه جدید برای تامین نیازمندی نیروهای خود در افغانستان خبر دادند روزنامه گاردین در این مورد نوشت که ناتو سرگرم مذاکره با کشورهای آسیای میانه است تا توافق این کشور ها را برای همکاری جلب کند.

به نوشته گاردین این مذاکرات، پس از آن آغاز شد که ناتو، توافقنامه ای را با مسکو امضا کرد که براساس آن ناتو می تواند تجهیزات غیر تسلیحاتی مورد نیاز نیروهایش را از مسیر روسیه به افغانستان انتقال دهد.

این توافقات همچنین زمینه انتقال مواد سوخت برای نیروهای ناتو از پالایشگاه های نفت در آذربایجان و ترکمنستان فراهم خواهد کرد.

مسیر حیاتی برای افغانستان

مسیر خیبر تورخم برای دولت و مردم افغانستان نیز بسیار مهم است، افغانستان بالاترین میزان مبادلات تجاری را با پاکستان دارد، و مقدار زیاد مواد خوراکی افغانستان از پاکستان وارد می شود.

افزون براین مسیر خیبر بندرگاه تجاری کراچی را به افغانستان وصل می کند، و میزان قابل ملاحظه ای از کالاهای که از کشورهای دیگر به افغانستان و یا بالعکس تجارت می شوند، از همین مسیر می گذرند.

مقامام های پاکستان هنوز مشخص نکرده اند، که مسیر خیبر به تورخم تا چه زمانی بسته خواهد بود اما به باور کارشناسان اگر بسته بودن این مسیر طول بکشد دولت افغانستان و مردم این کشور را نیز با مشکلاتی روبرو خواهد کرد.

مطالب مرتبط