07:15 گرينويچ - سه شنبه 30 دسامبر 2008 - 10 دی 1387

ثبت نام رای دهندگان در جنوب افغانستان به تاخیر افتاد

انتخابات افغانستان (عکس از آرشیو)

نا امنی، چالش اصلی سر راه انتخابات افغانستان دانسته می شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آغاز مرحله چهارم ثبت نام رای دهندگان را در ولایات جنوبی این کشور تا پانزده روز دیگر به تاخیر انداخته است.

مقامات این کمیسیون، دلیل تاخیر در اجرای این برنامه را "مشکلات فنی" عنوان کرده اند.

قرار بود، تا چند روز دیگر، آخرین مرحله از برنامه ثبت نام رای دهندگان و توزیع برگه های رای دهی به ساکنان ولایات هلمند، قندهار، ارزگان و نیمروز آغاز شود.

مقامات می گویند، این برنامه در سه مرحله گذشته، در سی ولایت افغانستان به اجرا درآمده و در آن بیش از سه میلیون نفر ثبت نام کرده اند.

گفتگو با محمد متین - برنامه چشم انداز بامدادی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به گفته مقامات، در اجرای این برنامه در سایر ولایات افغانستان با مشکلات خاصی روبرو نشده است، اما نگرانی های وجود دارد که ثبت نام رای دهندگان در ولایات جنوبی و نا آرام این کشور، با مشکلاتی روبرو شود.

هشدار طالبان

شماری از ساکنان ولایات جنوبی افغانستان از جمله ولایت هلمند، به این باورند که اجرای برنامه ثبت نام در این ولایات، به دلیل نگرانی های امنیتی به تاخیر افتاده است.

یکی از ساکنان هلمند به بی بی سی گفت که طالبان به مردم در این ولایت هشدار داده اند که در انتخابات شرکت نکنند.

طالبان به مردم هلمند گفته اند که هر کس در انتخابات شرکت کرد و رای داد، به ایمان و دین (اسلام) خود ضرر رسانده و حتما مجازات مرگ در پیش خواهد داشت

یکی از ساکنان هلمند

او گفت: "طالبان به مردم هلمند گفته اند که هر کس در انتخابات شرکت کرد و رای داد، به ایمان و دین (اسلام) خود ضرر رسانده و حتما مجازات مرگ در پیش خواهد داشت."

بسیاری از ساکنان هلمند به این باورند که وضعیت امنیتی و نفوذ گسترده طالبان در این ولایت، مانع بزرگی سر راه برنامه ثبت نام رای دهندگان و برگزاری انتخابات خواهد بود.

با این حال، مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان با تائید مشکلات امنیتی در جنوب، امیدوار هستند که این برنامه بتواند بدون مشکل جدی اجرا شود.

پیش از این، کمیسیون انتخابات افغانستان با کمک بزرگان قومی در جنوب، از طالبان خواست که مانع شرکت مردم در انتخابات نشوند.

مقامات این کمیسیون می گویند، بزرگان محلی در این رابطه با طالبان گفتگو کرده و اطمینان حاصل خواهند کرد که مردم در انتخابات شرکت کنند.

اما معلوم نیست این درخواست تا چه حدی از سوی طالبان قبول خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.