2008 هر روز نا امن تر از دیروز

سه انفجار قوی، نواحی غربی شهر کابل، پایتخت افغانستان را تکان داد، شیشه های خانه ها تا فاصله های دورتر از محل برخورد این راکتها، لرزید و مقامات افغان از کشته شدن سه کودک در این حادثه خبر دادند.

Image caption آمریکا در نظر دارد تعداد سربازان خود را در افغانستان تا برابر افزایش دهد

شلیک این راکتها در حوالی ساعت هشت شب بیست و هفتم دسامبر، برای بسیاری از خانواده ها شاید یادآور سالهای جنگ داخلی بود، سالهای که هیچ شبی بدون انفجار صبح نمی شد و هیچ روزی بدون اصابت چند راکت، به شام نمی رسید.

اما اینبار نه جنگ داخلی بلکه این مخالفت های مسلحانه علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان است که دامنه آن هر سال گسترش یافته و برعلاوه نیروهای مسلح، از میان غیرنظامیان و کودکان افغان نیز قربانی می گیرد.

افغانستان، در سال 2008، یک بار دیگر خونین ترین روزهای خود را پس از فروپاشی رژیم طالبان تجربه کرد.

آماری که از سوی نهادهای مستقل و حکومتی منتشر شده، نشان می دهد که در جریان سال 2008، تلفات غیرنظامیان و تلفات نیروهای افغان و خارجی در این کشور، به تناسب سالهای گذشته به شکل بی سابقه ای بیشتر شد.

بیش از 300 نفر از سربازان خارجی در طی سال 2008 در افغانستان کشته شدند که در مقایسه با آن، تلفات نیروهای افغان به مراتب بیشتر بوده است.

وزارت دفاع افغانستان تلفات سربازان ارتش را در سال 2008، حدود 340 نفر می خواند و به گفته وزارت داخله (کشور) در همین مدت، بیشتر از هزار و یک نفر از ماموران پلیس نیز جان خود را از دست داده اند که این تلفات، شامل انفجارهای کنار جاده ای، درگیری های مسلحانه و حوادث ترافیکی می شود.

'نقض قوانین جنگ'

اما در این میان، آنچه بیش از همه باعث نگرانی در داخل و بیرون از افغانستان شده، ادامه تلفات غیرنظامیان، هم در عملیات نظامی و هم در حملات مخالفان دولت افغانستان است.

Image caption خانم سمر می گوید جناح های درگیر در افغانستان باید قوانین جنگی را مراعات کنند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در گزارش تازه ای اعلام کرده که در سال 2008، تلفات غیرنظامیان در افغانستان چهل و یک درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش، از میان بیش از هزار و هفتصد غیرنظامی که در سال 2008 در افغانستان کشته شدند، بیش از ششصد نفر از آنها در عملیات نیروهای افغان و خارجی جان شان را از دست داده اند و بقیه قربانی حملات انتحاری و بمبگذاری های کنار جاده ای شده اند.

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در این گزارش از نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان و گروه طالبان به دلیل تلفات غیر نظامیان انتقاد کرده است.

در این گزارش آمده است: "طالبان در تفکیک میان اهداف غیرنظامی و نظامی، ناموفق بوده و به طور عمد افراد غیرنظامی را هدف قرار داده اند، آنها معلمان، دانش آموزان، بزرگان قومی، اعضای شورای علما، کارمندان غیرنظامی دولت، امدادرسانها و کارگران عادی بوده اند."

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید: "جنگ از خود قوانینی دارد که طرفین درگیر باید آن را مراعات کنند و باید از ارتکاب اعمالی که هم از نظر شریعت اسلام و هم از نگاه قوانین بین المللی ناروا است، اجتناب شود. در خواست ما این است که ( گروه های درگیر جنگ) باید قوانین بشردوستانه بین المللی و قوانین حقوق بشر بین المللی را مراعات کنند."

اراده قاطع؟

ویلیام وود سفیر آمریکا در کابل افزایش خشونتها در افغانستان را در طی سال 2008 می پذیرد، اما می گوید، سال 2008 اراده جامعه جهانی و مردم افغانستان را برای تلاش در عرصه رسیدن به صلح و امنیت، به نمایش گذاشت.

Image caption افغانها نسبت به آینده وضعیت امنیتی در کشورشان زیاد خوشبین نیستند

آقای وود می گوید: سال 2008 یاد آور "سال افزایش فعالیت های تروریستی خواهد بود... که مشخصه اصلی آن خشونت علیه نیروهای افغان و بین المللی بود... اما خارجی ها و شهروندان افغانستان، به وضوح نشان دادند که (از وضعیت موجود) هراسان نشده اند."

آمریکا در نظر دارد تا شش ماه آینده، حدود بیست تا سی هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام کند و سفیر آمریکا در کابل، از این تصمیم به عنوان اراده قاطع در زمینه تامین امنیت و سرکوب گروه های شورشی در افغانستان یاد می کند.

افغانستان در سال 2009، شاهد افزایش دو برابر نیروهای آمریکایی خواهد بود و همزمان، انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز قرار است در همین سال برگزار شود.

از همین حالا، نگرانی از این که انتخابات افغانستان، از سوی شورشیان با چالش روبرو شود، وجود دارد.

دولت افغانستان می گوید تلاش می کند به کمک جامعه جهانی اوضاع امنیتی را در این کشور بهتر کند اما گزارشها و نظر سنجی هایی که از سوی نهاد های غیر دولتی منتشر شده نشان می دهد که با توجه به افزایش نا امنی ها از سال 2003 تا حالا، افغانها نسبت به آینده زیاد خوشبین نیستند.

مطالب مرتبط