18:10 گرينويچ - چهارشنبه 17 دسامبر 2008 - 27 آذر 1387

فقير نبی، مهمان استودیوی شماره هفت

فقیر نبی

آقای فقیر نبی نه تنها یک هنرنمند با سابقه بلکه یک کارگردان با تجربه نیز میباشد

این هفته در برنامه استودیوی شماره هفت از فقير نبی هنرپیشه افغان، دعوت کرده ایم تا به پرسش های شما شنونده ها پاسخ دهد.

فقير نبی، در سال ۱۳۳۱ خورشيدی در شهر کابل به دنيا آمد و تحصيلات متوسطه خود را در لیسه نادريه در همان شهر به پايان رساند. در سال ۱۳٤٩ خورشیدی برای ادامه تحصيلات عالی عازم کشور هند شد و در انستيتیو ت پونا بازيگری سينما آموخت. ا و در سال ۱۳۵۵خورشیدی به افغانستان بازگشت و به فعاليت‌‌های هنری در عرصه تئاتر و سينما پرداخت.

آقای فقیر نخستين نقش‌اش را در فيلم "سياه مو و جلالی" (١٣٥٦ خورشیدی) به کارگردانی عباس شبان بازی کرد. اين فيلم، نخستين فيلم به‌گونه رنگی در عرصهٔ سينمای افغانستان بود. البته بازی‌‌های او در فيلم‌‌های ديگری همچون "اختر مسخره" (١٣٦٠ خورشیدی)، به کارگردانی انجینر لطیف، که فيلمنامه‌ آن کار نويسندگی‌ رهنورد زرياب بود، جزو "شاهکارهای" تاريخ سينما افغانستان محسوب می‌‌شود.

علاوه بر بازیگری، در ميان کارگردانان افغان، نيز از او نام برده می‌‌شود که از جمله آثار او می‌‌توان به فيلم‌‌های "دختر با پيرا هن سپيد" و "سر بند" اشاره کرد.

آقای فقیر از سال ۱٩٩٢ م. به اینسو در کشور هند زندگی می‌کند.

به برنامه اینجا گوش کنید

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

زمان پخش :

این برنامه در روزهای جمعه از ساعت هفت تا هفت و نيم عصر به وقت افغانستان، دونیم تا سه بعد از ظهر به وقت گرينويچ در برنامه های شامگاهی بی بی سی برای افغانستان پخش می شود.

شما می توانيد در هنگام پخش اين برنامه، با شماره تلفن 00442078360331 تماس بگيريد و پرسش های تان را به طور مستقيم با مهمانان برنامه در هر هفته مطرح کنيد.

پرسش هـــای تان را از مهمان برنامه، از طـــريق ايميل dari@bbc.co.uk نيز می توانيد ارسال کنيد.

اين برنامه را هارون يوسفى تهيه و ارايه مى کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.