2008 بهترین سال برای ورزش کاران افغان

روح الله نیکپا
Image caption روح الله نیکپا نخستین ورزشکار در تاریخ ورزشی افغانستان بود که به مدال مسابقات المپیک در رشته تکواندو دست یافت

ورزشکاران افغان سال ۲۰۰۸ میلادی را بهترین سال ورزشی این کشور می دانند. افغانستان در این سال ده ها مدال و جایزه معتبر بین المللی را به دست آورد.

روح الله نیکپا نخستین ورزشکار در تاریخ ورزشی افغانستان بود که موفق به کسپ برنز در رشته تکواندو در المپیک را در مسابقات المپیک ۲۰۰۸ پکن، پایتخت چین شد.

آقای نیکپا، تکواندوکار زیر وزن ۵۸ کیلوگرم با پیروزی بر خوان آنتونیو راموس، حریف اسپانیایی خود مدال برنز المپیک را از آن خود کرد.

استقبال گرم

پیروزی این وزرشکار ۲۱ ساله در مسابقات المپیک باعث شادمانی گسترده مردم افغانستان شد. حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نخستین کسی بود که با اعلام پیروزی نیکپا به او زنگ زد و از او قدردانی کرد.

آقای کرزی در این گفتگوی تلفنی پیروزی او را "افتخار افغانستان" خواند و از حمایت مالی خود به او خبر داد.

پس از پیروزی نیکپا، مادرش در گفتگویی با بی بی سی گفت: "تنها من خوشحال نشدم، بلکه همه افغان ها و شهر کابل نیز خوش شدند. امیدوارم همه فرزندان افغان در زندگی شاهد چنین دستاوردهایی باشند."

اما خود آقای نیکپا به بی بی سی گفت: "زمانی آرزو داشتم که در مسابقات المپیک شرکت کنم و از آن نتیجه بگیرم. خوشبختانه به این آرزوی خود رسیدم و خیلی خوشحالم که در طول تاریخ افغانستان اولین کسی هستم که توانستم مدال المپیک را برای کشور عزیز خود کسب کنم."

اما سه وزرشکار دیگر افغانستان در بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن به مقامی دست نیافتند.

کریکت

Image caption "امیدواری ها نسبت به پیروزی تیم کریکت افغانستان به سطح جهانی خیلی زیاد است"

دستاوردهای تیم ملی کریکت افغانستان در سال ۲۰۰۸ میلادی نیز به باور بسیاریها خوب بوده است. این تیم در چند بازی بین المللی به پیروزیهای چشمگیری دست یافت.

کریکت در افغانستان ورزشی جدید و نه چندان پرطرفدار است. اما مسئولان ورزشی افغانستان به آینده این ورزش امیدوارند. شهزاده مسعود، رئیس شورای کریکت افغانستان می گوید: "تیم کریکت افغانستان ظرف چند سال گذشته پیروزیهای چشمگیری داشته است، از این رو امیدواری ها نسبت به پیروزی تیم کریکت افغانستان در سطح جهانی خیلی زیاد است."

الله داد نوری، یکی دیگر از مسئولان ورزشی افغانستان می گوید تیم کریکت افغانستان در سه مسابقه بین المللی سال ۲۰۰۸ به مقام نخست دست یافت: مسابقات جرسی بریتانیا، تانزانیا و مسابقات آسیایی.

پهلوانی

افغانستان در رشته پهلوانی نیز دستاوردهایی داشته است. اقبال احمد منوچهر، دبیر کل فدراسیون پهلوانی افغانستان می گوید در مسابقات ۲۰۰۸ اندونزی چهار پهلوان افغان شرکت کردند و به یک مدال طلا و یک مدال برنز دست یافتند.

ورزشکاران زن افغان نیز در سال ۲۰۰۸ برای کشور شان مدال آوردند. شکریه حکمت، مسئول بخش زنان در کمیته ملی المپیک افغانستان می گوید زنان افغان در رشته جودو در مسابقات ایران مدال طلای مسابقات را از آن خود کردند.

چالشها

با این همه ورزشکاران افغان با چالشهایی نیز روبرو هستند. امکانات ناچیز و عدم آشنایی با برخی قوانین بازیهای جهانی در برخی رشته ها از مهمترین این چالشها است.

یکی از بازیکنان کریکت افغانستان پس از بازگشت از بازیهای جزیره جرسی گفت: "ما با مشکلات فراوان از افغانستان عازم این کشور (بریتانیا) شدیم. حتی امکانات آن را در اختیار نداشتیم تا به بازیکنان خود یک قرص سردردی فراهم کنیم."

شهزاده مسعود رئیس کل شورای کریکت افغانستان نیز گفت: "با وجود این قهرمانی، ورزشکاران ما تنها خرج جیب در اختیار داشتند که کمیته المپیک به آنان فراهم کرده بود. ورزشکاران ما شبها چپس کچالو (سیب زمینی) می گرفتند و همه چپس می خوردند. بازیکنان ما با این فقر به این پیروزی دست یافتند."

اقبال احمد منوچهر، دبیر کل فدراسیون ملی پهلوانی افغانستان می گوید دولت ورزشکاران را به اندازه کافی مورد تشویق قرار نمی دهد. آقای منوچهر می گوید: " دولت زمانی ورزشکار را تشویق می کند که مدال بیاورد، در غیر آن توجه چندانی نسبت به ورزش وجود ندارد."

در روزهای آخر سال ۲۰۰۸ میلادی بازیکنان تیم فوتبال افغانستان پس از پیروزی در مسابقات جهانی بی سرپناهان در استرالیا، از دولت این کشور درخواست پناهندگی کردند.

هشت نفر از اعضای این تیم با آن که افتخار مقام نخست مسابقات را نصیب کشور خود کردند، از بازگشت به کشور خود سر باز زدند.

مطالب مرتبط