تظاهرات ضد اسرائیلی در افغانستان

راهپیمایی در هرات
Image caption راهپیمایان در هرات خواستار توقف فوری حملایت اسرائیل به غزه شدند

صدها نفر در شهرهای مختلف افغانستان علیه حملات اخیر اسرائیل به نوار غزه، دست به تظاهرات زدند و خواستار توقف فوری این حملات شدند.

بر اساس گزارش ها و به نقل از منابع فلسطینی، از آغاز حملات اسرائیل به غزه تا کنون بیش از ۴۰۰ صد تن جان خود را از دست داده و ۲۰۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

در هرات صدها تن با شرکت در یک راهپیمایی اعتراض آمیز، کشته شدن غیرنظامیان در عملیات اخیر اسرائیل به نوار غزه را محکوم کردند.

راهپیمایان پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند و از کشورهای اسلامی خواستند تا روابط خود را با این کشور قطع کنند.

راهپیمایان معترض، جامعه جهانی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل و مدافعان حقوق بشر را به "بی توجهی در مورد کشتار غیر نظامیان" در نوار غزه متهم کردند و خواهان توقف فوری این حملات شدند.

پیش از این نیز شورای علمای هرات، حمله اسرائیل بر نوار غزه را "وحشیانه" و "بی رحمانه" خوانده و آن را محکوم کرده بود.

یکی از سخنرانان در همایش هراتیان گفت بیش از صد نفر از جوانان این شهر آماده سفر به فلسطین برای نبرد با اسرائیل در کنار فلسطینیانند.

در شهر غزنی نیز صدها نفر در تظاهراتی مشابه پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند و علیه این کشور شعار دادند. تظاهر کنندگان در خیابانهای شهر غزنی به راهپیمایی پرداختند و از مجامع بین المللی و کشورهای اسلامی خواستند جلو حملات اسرائیل را بگیرند.

تظاهر کنندگان با صدور قطعنامه ای از کشورهای اسلامی خواستند به مردم فلسطین کمک کنند.

Image caption تظاهرکنندگان خشمگین افغان پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند

این در حالی است که روز گذشته نیز شماری از مردم در شهرهای دیگر افغانستان حملات اسرائیل را تقبیح کردند و خواستار قطع فوری این حملات شدند.

در ننگرهار شورای علمای این ولایت با صدور قطعنامه ای از آمریکا خواست تا با فشار وارد کردن بر اسرائیل، مانع از حملات این کشور به فلسطین شود.

در شهر کابل، و لایتهای تخار و بدخشان نیز برخی از مردم حملات اسرائیل را "وحشیانه" خواندند و حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند.

در شهر قندز، در شمال افغانستان نیز شماری از مردم در راهیپمایی اعتراض آمیز حملات اسرائیل را به شدت تقبیح کردند. این راهپیمایی در پی درگیری با پلیس به خشونت گرایید.

گفته می شود تظاهر کنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و ماموران پلیس برای متفرق کردن راهپیمایان دست به شلیک هوایی زدند.

مطالب مرتبط