استفاده گسترده از پیامک در افغانستان

پیامک کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption کمیسیون انتخابات نخستین نهاد دولتی در افغانستان است که به استفاده گسترده از پیامک رو آورده است

با گسترش خدمات مخابراتی در افغانستان، نهادهای گوناگون دولتی و غیردولتی و حتی شورشیان به گونه چشمگیری به فرستادن پیامهای تلفنی روی آورده اند.

با آن که استفاده از پیام کوتاه تلفنی یا اس ام اس در افغانستان زیاد رایج نیست، اما این نهادها می گویند پیامکها توسط تلفنهای همراه وسیله خوبی برای رساندن پیام به مردم است.

ظاهراً کمیسیون انتخابات افغانستان بزرگترین نهادی است که بیشترین استفاده را از پیامهای تلفنی یا پیامک کرده است. این کمیسیون می گوید تا حال بیش از پنج میلیون پیامک به مردم فرستاده است.

استفاده از تلفنهای همراه در افغانستان به سرعت در حال گسترش است. وزارت مخابرات افغانستان می گوید در حال حاضر "حدود ۹ میلیون نفر یا یک سوم" جمعیت این کشور به خدمات مخابراتی دسترسی دارند.

پنج میلیون پیامک

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید ظرف چند ماه اخیر بیش از پنج میلیون پیامک به مردم فرستاده است.

زکریا بارکزی، یکی از مسئولان این کمیسیون به بی بی سی گفت فرستادن پیامک به مردم از طریق تلفنهای همراه، بخشی از برنامه "آگاهی عمومی" این کمیسیون است.

آقای بارکزی گفت فرستادن این پیامک ها در تشویق رای دهندگان برای ثبت نام برای انتخابات سال آینده بسیار "تاثیرگذار" بوده است. او گفت: "آمار ما نشان می دهد که پس از هر پیامی که ما می فرستیم، افزایشی را در تعداد کسانی که ثبت نام می کنند می بینیم."

Image caption سازمان ملل هم به مردم افغانستان پیامک می فرستد

آقای بارکزی می گوید تبلیغات از طریق فرستادن پیامک نسبت به پیامهای رادیویی و تلویزیونی مخاطبان بیشتری دارد. به گفته او، بیشتر مردم به دلیل این که در اکثر مناطق به برق و تلویزیون دسترسی ندارند، نمی توانند پیامهای تلویزیونی را دریافت کنند. اما تلفنهای همراه، در بیشتر مناطق، حتی روستاهای دوردست در جیب مردم است.

کمیسیون انتخابات در این پیامک ها در مورد ثبت نام رای دهندگان اطلاعاتی را ارائه می کند و آنان را به گرفتن کارت رای دهی تشویق می کند.

ظاهراً کمیسیون انتخابات، نخستین نهاد دولتی در افغانستان است که به استفاده گسترده از پیامک رو آورده است. پیش از این سابقه نداشته است که یک نهاد دولتی در این کشور پیامهای خود را از طریق پیامک به مردم فرستاده باشد.

موضوع به همین جا پایان نمی یابد، برخی ادارات سازمان ملل در افغانستان هم پیامهای خود را به کمک پیامک می فرستند. در یک پیامک این سازمان به مناسبت پنجم دسامبر، روز جهانی داوطلبان اطلاعاتی ارائه شده است.

در بخشی از این پیامک گفته شده که "داوطلبی در باره شما، خانواده شما و جامعه شماست. این در باره تغییر در افغانستان است."

اخبار جنگ در پیامکها

مخالفان دولت نیز برای فرستادن خبرهای فعالیت های خود به رسانه ها از پیامکها استفاده می کنند. سخنگویان این گروه بیشتر خبرهای مربوط به عملیات های مسلحانه گروه خود را به وسیله پیامک به خبرنگاران می فرستند.

برخی خبرنگاران می گویند طالبان پس از فرستادن این پیامها، آنان را تحت فشار قرار می دهند که اطلاعات فرستاده شده را از طریق رسانه های خود منتشر کنند.

افراد طالبان در تامین روابط با اعضای گروه خود نیز از پیامک استفاده می کنند. پس از حمله به مراسم پیروزی مجاهدین در هشتم ثور/اردیبهشت، اداره امنیت املی افغانستان اعلام کرد افرادی که در این حمله دست داشتند، از پیامک استفاده کرده بودند.

اداره امنیت ملی می گوید این افراد از مخفیگاهشان به فرماندهان خود پیامک می فرستادند و از همین طریق از آنان دستور می گرفتند.

به این ترتیب فرستادن پیامکها به وسیله تلفن های همراه در افغانستان راهی برای تامین ارتباط در زمینه پخش اطلاعات و تبلیغات تجارتی شده است.

مطالب مرتبط