نظامی بریتانیایی در افغانستان کشته شد

سربازان بریتانیایی در هلمند
Image caption اکثر نظامیان بریتانیایی در افغانستان به ولایت هلمند اعزام شده اند

یک نظامی بریتانیایی در افغانستان کشته شده و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عملیاتی در افغانستان سه شورشی را از پای در آورده اند.

روز جمعه، 2 ژانویه (3 دی)، وزارت دفاع بریتانیا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که یک عضو واحدهای اعزامی این کشور به افغانستان در اثر انفجاری که بعد از ظهر روز گذشته در ولایت هلمند، در شرق افغانستان، روی داد کشته شده است.

در این اطلاعیه آمده است که این سرباز بریتانیایی هنگام شرکت در عملیات عادی گشت زنی در ولسوالی هدف انفجار بمب قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

وزارت دفاع بریتانیا گفته است که این واقعه به اطلاع این سرباز بریتانیایی رسیده و طبق مقررات، نام وی و جزئیات بیشتر در مورد این حادثه بیست و چهار ساعت دیگر انتشار خواهد یافت.

از آغاز عملیات نظامی به رهبری آمریکا علیه رژیم طالبان در سال 2001 تا کنون، یکصد و سی هشت نظامی بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان از مناطق فعالیت شورشیان طالبان است و بخش اعظم نیروهای بریتانیایی نیز حفظ امنیت این ولایت را بر عهده دارند.

در تحولی دیگر، سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان گفته است که روز پنجشنبه، در عملیات مشترک با نظامیان افغان علیه شورشیان مسلح در ولسوالی صبری، واقع در ولایت خوست، پنج شورشی کشته شده اند.

به گفته همین منبع، روز گذشته سه شورشی طالبان نیز در ضد حمله نیروهای ائتلاف در جنوب ولایت هلمند از پای در آمدند.

این درگیری پس از آن آغاز شد که شورشیان به یک پایگاه مورد استفاده نیروهای ائتلاف و افغان در این ولسوالی حمله کردند و با واکنش نفرات مستقر در این پایگاه مواجه شدند.

مطالب مرتبط