وزیر صحت: اگر فشارها کم نشود، شکایت می کنم

امین فاطمی
Image caption 'شما از روسا و معاونان من پرسان کنید که به چه تعداد به عنوان واسطه می آیند و می گویند شما مرکزی را که بسته کرده اید، دوباره باز کنید'

امین فاطمی وزیر صحت(بهداشت) افغانستان می گوید فشارهای افراد قدرتمند دولتی برای بازگشایی درمانگاههای بسته شده خصوصی، باعث به هم خوردن برنامه کاری او شده است.

وزارت صحت افغانستان اخیراً در پی بررسی درمانگاهها و بیمارستانهای خصوصی، فعالیت پنج درمانگاه را در کابل متوقف کرد.

این وزارت می گوید این مراکز به دلیل این که "خدمات معیاری (استاندارد)" بهداشتی ارائه نمی کردند، برخی از پزشکان و کارمندان آنها مجوز کار نداشتند و همچنین پول زیادی از بیماران می گرفتند، بسته شدند.

وزیر صحت افغانستان می گوید کارمندان بلندپایه دولت با مراجعه حضوری و تماسهای تلفنی بر او و همکاران او فشار می آورند تا به این مراکز مجددا اجازه فعالیت بدهند.

با آنکه آقای فاطمی می گوید این فشارها نمی تواند جدیت او را برای معیاری ساختن خدمات بهداشتی با مانع روبرو کند، اما هشدار می دهد که اگر این فشار ها بیشتر شود، او به رئیس جمهوری شکایت می کند.

وزیر بهداشت افغانستان در یک نشست خبری گفت "مزاحمت" این افراد به حدی است که برنامه روزانه و زندگی عادی او و همکاران او را به هم زده است.

آقای فاطمی گفت: "شما از روسا و معاونان من بپرسید که روزانه چند نفر به عنوان واسطه می آیند و می گویند شما مرکزی را که بسته اید، دوباره باز کنید."

او افزود: "تا زمانی که آنها (مراکز بهداشتی بسته شده) فعالیتهای خود را با قوانین و مقررات مطابق نکنند، جواز فعالیت مجدد به آنها داده نخواهد شد."

بر اساس آمار وزارت بهداشت افغانستان، در حال حاضر ۲۰۰ مرکز بزرگ و کوچک بهداشتی خصوصی در سراسر افغانستان فعال است.

این مراکز با آگهی ها و تبلیغات از طریق رسانه ها مبنی بر استخدام پزشکان خارجی و به کارگیری تجهیزات پیشرفته، با هم رقابت می کنند.

شماری از مردم می گویند آگهی های این مراکز به حدی پرزرق و برق است که آنان را در انتخاب محل درمان بیماریهای شان "گیچ" کرده است.

وزارت بهداشت می گوید پس از این نه تنها اجازه پخش آگهی های "اغراق آمیز" را به این مراکز نمی دهند، بلکه قوانین سختگیرانه تری را بر فعالیت آنها وضع خواهد کرد.

مقام های وزارت صحت همچنین می گویند مسئولان شماری از بیمارستانهای خصوصی را به دلیل ارتکاب به "خطاهای بزرگ" به نهادهای قضایی معرفی می کنند.

اما مسئولان این مراکز می گویند ماموران وزارت بهداشت در پی بررسی خود از کارکردهای این مراکز گزارش "ناقص" و در "تبانی" با رقبای تجارتی آنان تهیه کرده اند.

در همین حال شماری از مردم هم می گویند از شیوه درمان این مراکز بهداشت خصوصی راضی نیستند. اما شماری دیگر می گویند کارکردهای بیمارستانهای خصوصی بهتر از مراکز دولتی است.

مطالب مرتبط