قیمت بالای مواد غذایی در شرق افغانستان

گذرگاه تورخم
Image caption گذرگاه تورخم از چهار روز پیش بسته شده بود

علی رغم بازگشایی موقت گذرگاه تورخم در مرز افغانستان و پاکستان، قیمت مواد خوراکی در مناطق شرقی افغانستان کاهش چشمگیری نیافته است.

هفته گذشته دولت پاکستان اعلام کرد به دلیل آغاز یک رشته عملیات نظامی علیه پیکار جویان در مناطق قبایلی بویژه در منطقه خیبر در ایالت "سرحد"، گذرگاه تورخم در مرز با افغانستان را بسته است.

این اقدام پاکستان باعث شد تا قیمت مواد خوراکی در ولایت های شرقی افغانستان از چهار روز پیش به این سو افزایش یابد.

گذرگاه تورخم روز جمعه دوم ژانویه تنها برای چند ساعت به روی کامیون های حامل مواد خوراکی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان باز شد که در این میان چند کامیون حامل میوه و سبزیجات نیز به افغانستان وارد شد.

یک فروشنده در شهر جلال آباد گفت: "دیروز مرز برای چهار ساعت باز شد و قیمت سبزیجات در کیلو ۲۰ افغانی کاهش یافت".

یک فروشنده دیگر گفت: "بهای سبزیجات در شهرجلال آباد به خاطر بسته شدن مرز ۵۰ درصد افزایش یافته بود، اما با باز شدن مرز برای چند ساعت، قیمت سبزیجات تا ۳۵ درصد کاهش یافت".

از سوی دیگر مسئولان گمرک ننگرهار در مرز پاکستان می گویند به علت قطع شدن رفت و آمد محموله های تجاری در مرز میان افغانستان و پاکستان، میزان درآمد این اداره به صفر رسیده است.

دولت پاکستان اعلام کرده است که تا زمان پایان عملیات نظامی در منطقه قبایلی خیبر، روزانه برای چند ساعت مرز را باز خواهد گذاشت، اما در حال حاضر تنها مواد خوراکی مورد نیاز نیروهای خارجی مستقر در افغانستان از این منطقه مرزی می گذرد.

در یک ماه گذشته کامیون های حامل سوخت و مواد غذایی برای نیروهای ناتو در افغانستان، از سوی پیکار جویان وابسته به طالبان در مناطق قبایلی پاکستان به آتش کشیده می شد.

دولت پاکستان می گوید زمانی که مطمئن شود این مسیر از خطر احتمالی حمله پیکارجویان ایمن شده است، گذرگاه تورخم را باز خواهد کرد.

مسیر خیبر که با عبور از مناطق قبایلی بندر کراچی را به افغانستان وصل می کند، عمده ترین مسیر تدارکاتی ناتو به حساب می آید.

مطالب مرتبط