خبرنگار الجزیره در افغانستان ربوده شد

نقشه هرات
Image caption هرات از ولایت نسبتاً آرام افغانستان در غرب این کشور است

مقامات در شرق افغانستان می گویند شورشیان یک خبرنگار الجزیره و دو کارگر یک شرکت راهسازی را ربوده اند. همچنین آزادی یک پزشک از چنگ آدم ربایان در هرات منجر به کشته شدن دو تن از آدم ربایان شده است.

مقامهای محلی در ولایت شرقی کنر می گویند خبرنگار تلویزیون الجزیره را شورشیان وابسته به گروه "سلفیها" ربوده اند.

مقام های محلی در شرق افغانستان می گویند این خبرنگار عبدالله نظامی نام دارد و خبرنگار بخش عربی تلویزیون الجزیره در شرق افغانستان است. فضل الله وحیدی، والی کنر گفت پلیس و بزرگان قومی تلاش هایی را برای آزادی این خبرنگار آغاز کرده اند.

افراد وابسته به گروه سلفیها نیز در تماس با خبرنگاران تایید کرده اند که آقای نظامی در "بازداشت" آنان به سر می برد. آنان می گویند تحقیقات از او آغاز شده و اگر ثابت شود که آقای نظامی خبرنگار است، آزاد خواهد شد.

بر اساس گزارشها خود آقای نظامی هم در تماس تلفنی به خبرنگاران در شرق افغانستان گفته است که از روز گذشته، 13 جدی/دی، در قید گروه سلفیها به سر می برد و تا حال به او آسیبی نرسیده است.

همچنین مقام های محلی در کنر می گویند افراد مسلح ناشناس دو کارگر یک شرکت راهسازی را نیز در ولسوالی "چپه دره" ربوده اند و تاکنون از سرنوشت این کارگران اطلاعی در دست ندارند.

ولایت کنر از مناطق نا آرام در شرق افغانستان به شمار می آید و پیش از این نیز شاهد ربوده شدن کارگران شرکت های راهسازی بوده است.

آزادی یک پزشک در هرات

از سوی دیگر مقامهای محلی در غرب افغانستان می گویند آزادی یک پزشک و راننده او از چنگ آدم ربایان در ولایت هرات، منجر به کشته شدن دو آدم ربا و زخمی شدن یک مامور پلیس شده است.

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید در این آدم ربایی به علاوه این پزشک، شماری از همکاران او هم ربوده شده بودند. اما مقامات امنیتی در هرات می گویند آدم ربایان تنها این پزشک را با یک راننده او ربودند.

ژنرال عصمت الله علیزی، فرمانده پلیس هرات می گوید این پزشک در درمانگاه ولسوالی "اوبه" کار می کند و قصد داشت به شهر هرات سفر کند.

وزارت داخله افغانستان با انتشار خبرنامه ای این در این مورد گفته است که گروهی از آدم ربایان این پزشک و راننده او را از موتر (خودرو) حاملشان در راه ولسوالی "اوبه" به هرات پایین کردند و با خود بردند.

اما برساس این خبرنامه، آدم ربایان در منطقه ای در ولسوالی پشتون زرغون با هم درگیر شدند و همزمان با این درگیری ماموران پلیس به محل رسیدند. وزارت داخله می گوید درگیری پلیس با آدم ربایان منجر به کشته شدن دو آدم ربا و زخمی شدن یک مامور پلیس شد.

در خبرنامه وزارت داخله آمده است که در پی این درگیری پزشک و راننده ربوده شده او از چنگ آدم ربایان آزاد شدند.

به گفته مقامات محلی، این پزشک روز پنجشنبه، 12 جدی/دی ربوده شد و روز جعمه در پی عملیات پلیس آزاد شد. مقامات می گویند به او آسیبی نرسیده است.

هرات پیش از این نیز شاهد مواردی از آدم ربایی بوده است. ماه قوس/آبان گذشته در پی اعتراض اتحادیه های صنفی در هرات دولت افغانستان تغییرات گسترده ای در تشکیلات پلیس هرات به اجرا در آورد.