تغییر برنامه درسی دانشگاه ها در افغانستان

دانشگاه کابل
Image caption سیستم درسی در دانشگاه های افغانستان در گذشته با انتقاد روبرو بوده

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید حدود ۹۰ درصد از برنامه های درسی دانشگاه ها و دیگر نهاد های تحصیلات عالی در این کشور مورد بازنگری قرار گرفته و تغییر کرده است.

به گفته مقام های این وزارت، ایجاد دانشگاه های جدید و تعیین برنامه درسی برای این دانشگاه ها، سبب خواهد شد تا تغییر صد در صد برنامه درسی دانشگاه ها با تاخیر روبرو شود.

با آنکه مقام های وزارت تحصیلات عالی از بهبود در کیفیت مواد درسی و با لا رفتن سطح آموزش سخن می گویند، اما گفته می شود در برخی دانشکده ها هنوز از روشها و مواد کهنه درسی که ساهالهای گذشته باقی مانده اند استفاده می شود.

در حال حاضر ۳۵ نهاد تحصیلات عالی دولتی و خصوصی در افغانستان فعال است، اما برنامه درسی در نهاد های تحصیلات عالی همیشه با انتقاد روبرو بوده است.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید در بیش از دو سال اخیر، کارهای زیادی را برای بهبود نصاب درسی دانشگاه های افغانستان انجام داده است.

اصلاحات

محمد عظیم نوربخش، سخنگوی این وزارت می گوید برعلاوه بازنگری و اصلاح ۹۰ از برنامه های درسی دانشگاه ها، در سالهای اخیر، سیستم کریدت (نظام واحدی) نیز در دانشگاه ها اجرا، شماری از دانشجویان و استادان دانشگاه ها به کشورهای خارجی اعزام، کتابهای جدید تالیف و تدوین شده و میزان دسترسی استادان و دانشجویان به اینترنت بیشتر شده است.

محمد ناصر رهیاب، معاون دانشگاه هرات می گوید که ایجاد ارتباط میان دانشگاه هرات و دانشگاه های برخی کشورهای خارجی، باعث بهبود برنامه درسی در این دانشگاه شده است.

با این حال، یکی از مشکلات بزرگی که هنوز بر سر راه نهادهای تحصیلات عالی در افغانستان قرار دارد، ظرفیت کم دانشگاه های دولتی برای پذیرش دانشجویان است.

هر سال تقریبا نیمی از داوطلبان ورود به دانشگاه ها در افغانستان ورود به مراکز آموزش عالی دولتی باز می مانند.

در کنار دانشگاه های دولتی در سالهای اخیر چند دانشگاه خصوصی نیز راه اندازی شده و از سوی وزارت تحصلات عالی و دانشجویان با استقبال روبرو شده اند.

اما به دلیل شهریه بالایی که دانشگاه های خصوصی از دانشجویان می گیرند، تنها کسانی که وضعیت مالی بهتری دارند می توانند به آموزش در دانشگاه های خصوصی ادامه دهند.