نشریات کابل: دوشنبه شانزده جدی

مشکلات کمیسیون برگزاری انتخابات، یورش نظامیان اسراییل به غزه و انتقاد از برنامه های رادیو تلویزیون ملی افغانستان از مطالب مهم بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ کمیسیون برگزاری انتخابات در افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و عدم برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را ناشی از "ناتوانی" و "بی مسئولیتی" اعضای این کمیسیون دانسته است.

روزنامه چراغ به این باور است که کمیسیون انتخابات در یک "بازی مشترک" با کشور بریتانیا می خواهد برگزاری انتخابات در افغانستان را خلاف میل آمریکایی ها به تعویق اندازد.

نویسنده چراغ توضیح نداده است که بر بنیاد چه اسناد و شواهدی به این نتیجه رسیده است.

روزنامه پیمان هم به موضوع نبود هزینه برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری توجه کرده و آن را ترفند سیاسی "جناح بر سر قدرت" خوانده است.

به نوشته این روزنامه حامد کرزی تلاش دارد با به تاخیر انداختن انتخابات زمان بیشتری را در اختیار داشته باشد و یک بار دیگر بر کرسی ریاست جمهوری این کشور تکیه زند.

پیمان به این باور است که علی الرغم این تلاشها، مردم بار دیگر "به جناح بر سر قدرت" رای نمی دهند و کوشش های که در این زمینه انجام می شود همه محکوم به شکست است.

روزنامه هشت صبح از موضع کشورهای اسلامی در قبال غزه انتقاد کرده و نوشته این کشورها تنها آنچه را در غزه می گذرد تماشا می کنند.

روزنامه هشت صبح از مدافعان غزه در افغانستان نیز انتقاد کرده و نوشته کسانی که شعار مرگ بر صهیونیسم را سر می دهند نمی دانند که از چه دفاع کرده اند.

نویسنده در ادامه می پرسد که چرا این افراد در برابر قضایای مشابه آن در افغانستان سکوت می کنند؟

روزنامه افغانستان از دشواری های سالی که پیش رو است سخن گفته و در این مورد به اظهارات اخیر مقامات وزارت دفاع استناد کرده که سال 2009 میلادی را سال دشواری های افغانستان توصیف کرده اند.

روزنامه افغانستان می نویسد وقتی مقامات از این دشواری ها آگاه هستند باید با برنامه ریزی جلو مشکلات را بگیرند.

مطالب مرتبط