جبهه ملی افغانستان حملات اسرائیل به غزه را محکوم کرد

برهان الدین ربانی، رهبر جبهه ملی
Image caption آقای ربانی حملات اسرائیل را "غیرانسانی" خواند

جبهه ملی افغانستان، عمده ترین تشکل متنقد دولت افغانستان که اکثر اعضای آن را مجاهدین سابق تشکیل می دهند، حملات اسرائیل به غزه را محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شده اند.

برهان الدین ربانی، رهبر جبهه ملی گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای اسلامی باید در زمینه جلوگیری از ادامه این حملات، اقدامات جدی را روی دست گیرند.

حملات نظامی اسرائیل به غزه که از بیست و ششم دسامبر آغاز شد، تا هنوز ادامه دارد. آمارهایی که منابع فلسطینی ارائه کرده اند، تعداد تلفات این حملات را ظرف ده روز گذشته، بیشتر از پانصد نفر نشان می دهد و سازمان ملل متحد تخمین زده که دست کم یک چهارم آسیب مجروحان و کشته شدگان را غیر نظامیان از جمله کودکان تشکیل می دهد.

دولت افغانستان نیز هفته گذشته در واکنش تندی خواستار توقف حملات اسرائیل به غزه شد.

پیش از آن، در شهرهای مختلف افغانستان تظاهرات ضد اسرائیلی راه اندازی شده بود. معترضان، جامعه جهانی و سازمان ملل متحد را به "بی توجهی در مورد کشتار غیرنظامیان" در نوار غزه متهم کردند.

براساس تازه ترین گزارشها، واحدهای زرهی ارتش اسرائیل، متشکل از حدود چهل تانک، به سوی شهرک خان یونس، در جنوب نوار غزه، پیشروی می کنند و گزارش هایی هم از درگیری بین ارتش اسرائیل و افراد مسلح فلسطینی در نزدیک شهرک های دیگر این بخش از نوار غزه دریافت شده است.

Image caption سازمان ملل می گوید یک چهارم تلفات فلسطینیان در غزه غیرنظامی هستند

به گفته منابع فلسطینی، نواحی شرقی نوار غزه در نزدیکی مرز با اسرائیل نیز شاهد درگیری هایی بین نیروهای اسرائیلی و حماس بوده است اما جزئیات بیشتری از این درگیری ها در دست نیست.

روز یکشنبه چهارم جنوری / ژانویه، واحدهای ارتش اسرائیل با استقرار در راه های ارتباطی شهر غزه، این شهر را به محاصره در آوردند و ارتباط آن را با مناطق جنوبی نوار غزه قطع کردند.

همزمان، تلاش های دیپلماتیک برای یافتن راهی برای خاتمه دادن به درگیری در غزه ادامه دارد و از جمله اتحادیه اروپا و روسیه نمایندگانی را به منطقه اعزام کرده اند.

مطالب مرتبط