نشریات کابل: سه شنبه ۱۷ جدی

برگزاری مراسم عزاداری در روزهای نهم و دهم محرم، از موضوعهای مهم بازتاب یافته در صفحه های روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه راه نجات با توجه به همین موضوع در سرمقاله خود نوشته است که باید مواظب بود که "دشمنان" نتوانند با استفاده از حساسیت های مذهبی، قومی و زبانی باعث جنجال و نابسامانی شوند.

نویسنده راه نجات تاکید کرده است که مردم افغانستان، شیعه و سنی، افراد عادی و کارمندان دولت وظیفه دارند در روزهای نهم و دهم محرم جلو اخلال گران و استفاده جویان را بگیرند.

هفته نامه مشارکت ملی به این باور است که احساسات در ماه محرم زمینه "مبالغه، انحراف و آمیختگی موضوعات واقعی با خرافات" را فراهم می کند.

به عقیده نویسنده مشارکت ملی، برخی افراد برای گرم کردن بازار خود موضوعات اصلی را با موضوعات فرعی می آمیزند و بیش از اندازه روی آنها تاکید می کنند. نویسنده تاکید کرده است که "اگر جلو طرح مسائل غیرضروری گرفته نشود، ما زیان می کنیم."

روزنامه دولتی هیواد نوشته که ارزش برگزاری مراسم سوگواری در روز عاشورا در این است که از آن چیزی آموخته شود. هیواد تاکید کرده است که مسلمانان باید از قیام عاشورا "پند" بگیرند.

انیس دیگر روزنامه دولتی در گزارشی نوشته که دولت تصمیم گرفته است مراسم عاشورا را باشکوه تر از گذشته برگزار کند. به گزارش انیس، مقامات بلندپایه دولتی تاکید کرده اند که در تامین امنیت مراسم عاشورا در کشور "کوتاهی" نخواهند کرد.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که اسرائیلیها غزه را به حملات هوایی و زمینی خود به کربلای دیگر مبدل کرده اند. روزنامه هشدار داده که از خون فلسطینی ها استفاده سیاسی نشود و برای دفاع از حقوق آنان تلاش شود.

آرمان ملی همچنین از از افرادی که به نام "شیخ های عرب" نام برده، خواسته است که به عوض حمایت از اعضای القاعده در افغانستان، نیروی خود را صرف حمایت از فلسطینی ها در غزه کنند.

روزنامه افغانستان در تبصره سیاسی امروز خود با توجه به سفر احتمالی آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به افغانستان، نوشته است که دو کشور برای مقابله با چالشهای داخلی و بین المللی نیازمند بهبود روابط شان است.

نویسنده تاکید کرده است که هر دو کشور باید از همه فرصتها برای بالا بردن سطح روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود استفاده کنند.

روزنامه پیمان در مقاله ای با توجه به جنجالها بر سر تعیین تاریخ برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان، پرسشهایی را مطرح کرده است. از جمله این که چرا کمیسیون انتخابات نتوانسته است ظرف چهار سال گذشته زمینه برگزاری انتخابات در بهار ۱۳۸۸ هموار کند.

نویسنده مقاله با لحن طنزآمیزی افزوده است که "مثل این که گپ طور دیگری است." در ادامه اما نویسنده تاکید کرده که "مردم بیدارتر از آنانی است که امیدوارند مردم را به شیوه های گذشته تحمیق کنند."

مطالب مرتبط