یک روحانی و یک سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند

شهر قندهار
Image caption قندهار از مناطق نسبتاً ناآرام در جنوب افغانستان است

مقامهای محلی در قندهار، در جنوب افغانستان می گویند مردان مسلح ناشناس یک روحانی را کشته اند و یک سرباز ناتو هم در جنوب این کشور کشته شده است.

زلمی ایوبی مسئول مطبوعاتی ولایت قندهار می گوید مردان مسلح موتر سکلیت سوار شب گذشته (۱۶ جدی/دی) مولوی محمد رسول، عضو "شورای علمای قندهار" و امام جماعت مسجد قادری را به ضرب گلوله کشتند.

به گفته آقای ایوبی، مردان مسلح این روحانی را زمانی مورد هدف قرار دادند که او از مسجد به سوی خانه خود در حرکت بود. مقامهای محلی می گویند ظرف یک هفته گذشته این دومین عضو شورای علمای قندهار است که در نتیجه حمله مردان مسلح کشته شده است.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت قتل این روحانی را به عهده نگرفته است.

همچنین از جنوب افغانستان گزارش شده است که یک سرباز نیروهای بین المللی یاری امنیتی - آیساف - در نتیجه شلیک مخالفان مسلح کشته شده است.

در اعلامیه ای که از سوی نیروهای آیساف در این مورد منتشر شده، جزییات بیشتری در مورد حادثه ای که منجر به کشته شدن این سرباز شده و همچنین و محل دقیق آن ارائه نشده است.

نیروهای آیساف در افغانستان تحت امر ناتو فعالیت می کند و بیشتر برای تامین امنیت در این کشور نیروهای امنیتی افغانستان را کمک می کنند.ناتو در افغانستان بیش از ۵۰ هزار سرباز دارد.

باداشت شش تن در زابل

در این حال، وزارت دفاع افغانستان با انتشار خبرنامه ای گفته است که نیروهای ارتش این کشور در جریان یک عملیات نظامی دست کم شش فرد مظنون را در ولایت زابل بازداشت کرده اند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که این افراد در منطقه ای موسوم به "بلوچی" در ولایت زابل بازداشت شدند.

از سوی دیگر، مقامات محلی در ولایت کنر در شرق افغانستان می گویند مردان مسلح ناشناس یک انبار مواد خوراکی را، که قرار بود به ولایت نورستان منتقل شود، به آتش کشیدند.

مقامهای امنیتی در کنر می گویند دو تن را به اتهام دست داشتن در این حادثه بازداشت کرده اند.

همچنین مقامهای محلی در ولسوالی "نرنگ" همین ولایت می گویند مردان مسلح ناشناس یک مکتب (مدرسه) را در این ولسوالی به آتش کشیده اند.

پیش از این نیز در مناطق شرقی و جنوبی افغانستان مکتب های زیادی به آتش کشیده شده است که مقامهای دولت افغانستان شورشیان را مسئول این کار می دانند.

وزارت آموزش و پرورش افغانستان می گوید صدها مکتب در این مناطق به دلیل ناامنی بسته شده و حدود سیصد هزار دانش آموز، از آموزش محروم شده اند.

مطالب مرتبط