نیروی های ناتو در مرز افغانستان با پاکستان مستقر می شوند

سربازان ناتو در افغانستان
Image caption ناتو بیش از پنجاه هزار سرباز در افغانستان دارد

فرماندهان نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان می گویند بخشی از این نیروهای خود را در مرزهای افغانستان با پاکستان مستقر می کنند.

جان پی جانسون، فرمانده ناتو در جنوب شرق افغانستان در یک نشست خبری در ولایت خوست گفت یک واحد نیروهای تحت امر ناتو از ولایت لوگر در جنوب کابل به مناطق مرزی افغانستان و پاکستان منتقل خواهند شد.

نبی جان ملاخیل، فرمانده پلیس مرزی افغانستان هم که در این نشست خبری شرکت کرده بود، گفت قرار است نیروهای ناتو در طول ۶۰۰ کیلو متر مرز مشترک افغانستان و پاکستان جا به جا شوند.

آقای ملاخیل گفت سربازان ناتو به علاوه این که در تامین امنیت در مرزهای افغانستان کمک می کنند، مقداری وسایل نظامی نیز در اختیار مرزبانان افغان قرار می دهند. او افزود ناتو به ساختن پایگاههای نیروهای امنیتی افغانستان در مناطق مرزی نیز کمک می کند.

فرمانده ناتو در جنوب شرق افغانستان گفت مستقر شدن نیروهای بین المللی در مرزهای افغانستان و پاکستان گام مهمی در زمینه تامین امنیت در داخل افغانستان شمرده می شود.

آقای جانسون اظهار امیدواری کرد که نیروهای امنیتی افغانستان به زودی این توانایی را بیابند که امنیت را بدون کمک نیروهای بین المللی در مرزهای کشور خود تامین کنند.

Image caption حدود سه هفته پیش شورشیان دهها کامیون تدارکاتی ناتو را در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان به آتش کشیدند

این نخستین واحد سربازان نیروهای بین المللی در افغانستان است که به درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مناطق مرزی این کشور مستقر می شود. پیش از این آقای کرزی در مواردی از نیروهای خارجی خواسته بود که برای تامین امنیت و مبارزه با تروریسم در مرزهای جنوبی و شرقی این کشور مستقر شوند.

اخیراً در پی انتقال بخشی از نیروهای ارتش پاکستان از مناطق قبایلی هم مرز با افغانستان به مرزهای هند، نگرانی از افزایش فعالیت شورشیان و تندروان در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان بیشتر شد.

مقامهای افغان می گویند شورشیان و تندروان از مراکزی در داخل پاکستان حمایت مالی و نظامی دریافت می کنند و همچنین در این مراکز آموزش می بینند. این مقامها همواره تاکید کرده اند که برای مبارزه موثر با تروریسم، باید این مراکز نابود شوند.

علاوه بر این دولت افغانستان در مواردی دولت پاکستان را متهم کرده است که در مبارزه با تروریسم همکاری لازم نمی کند، اما دولت پاکستان این اتهامها را رد کرده است.

مطالب مرتبط