رئیس جمهوری پاکستان وارد کابل شده است

آصف علی زرداری
Image caption این نخستین سفر آقای زرداری از افغانستان و چهارمین دیدار او با آقای کرزی پس از انتخابش به عنوان رئیس جمهوری پاکستان در سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی است.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان برای دیدار دو روزه با مقامات افغان وارد کابل شده است.

وزارت خارجه پاکستان در اعلامیه ای در این مورد گفته است که آقای زرداری با حامدکرزی در مورد مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو می کند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان و اویس احمد غنی والی ایالت سرحد این کشور و شماری از رهبران برجسته پاکستانی آقای زرداری را در این سفر همراهی می کنند.

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی بی سی گفت آقای زرداری به دعوت رسمی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به این کشور سفر کرده است.

به گفته آقای بهین، مبارزه با تروریسم، همکاریهای منطقه ای و بهبود روابط دو کشور از موضوعهای مهم مورد بحث دو رهبر است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت در پایان دیدار روسای جمهوری دو کشور اعلامیه مشترکی توسط وزیران خارجه دو کشور به امضا خواهد رسید. که تدوین استراتژی مشترک مبارزه با تروریسم و گسترش روابط دو کشور در درازمدت برای تامین ثبات و امنیت در منطقه، از هدفهای عمده آن است.

آقای بهین گفت این نخستین اعلامیه مهمی است که رهبران افغانستان و پاکستان برای گسترش روابط دو کشور و تامین امنیت در منطقه به امضا می رسانند.

آقای بهین افزود: "هر دو رئیس جمهوری دیدگاههای مشترکی دارند برای بهبود روابط دو کشور و همچنین برای مبارزه با تروریسم. این دیدگاهها باید عملی شود."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان افزود که مبارزه مشترک با تروریسم و گسترش روابط در زمینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی، از خواستهای مهم افغانستان از دولت پاکستان است.

این نخستین سفر آقای زرداری از افغانستان و چهارمین دیدار او با آقای کرزی پس از انتخابش به عنوان رئیس جمهوری پاکستان در سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی است.

پیش از این قرار بود آقای زرداری روز 19 دسامبر گذشته به افغانستان سفر کند، اما این سفر او به دلیل "بدی هوا" به تاخیر افتاد.

ناامنی در مرزهای افغانستان و پاکستان، از موارد جنجال برانگیز در روابط دوکشور بوده است. دولت افغانستان همواره دولت پاکستان را متهم کرده است که در مبارزه با شورشیان و رفت و آمد آنان در مناطق مرزی کشور، همکاری لازم نکرده است. اما دولت پاکستان این اتهامات را رد کرده است.

حملات هوایی اخیر نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا به هدفهایی در داخل خاک پاکستان نیز حاکی از آن است که این نیروها هم تامین امنیت در افغانستان و مبارزه موثر با تروریسم را مربوط به سرکوب تندروان در مناطق مرزی پاکستان می دانند.

با آن که دولت پاکستان علیه این حملات اعتراض کرده و آن را تجاوز به حق حاکمیت و خاک خود دانسته است، اما فرماندهان نیروهای ائتلاف و ناتو مستقر در افغانستان مراکز تندوران در پاکستان را از منابع مهم حمایت از ستیزه جویان در منطقه می دانند.

آقای زرداری در حالی به افغانستان سفر می کند که گذرگاه تورخم در مرز افغانستان و پاکستان از یک هفته به این سو بسته است.

دولت پاکستان می گوید عملیاتی را علیه پیکارجویان وابسته به طالبان پاکستانی که اخیرا در مسیر پیشاور به تورخم به کامیونهای حامل تجهیزات ناتو حمله کردند، به راه انداخته است و پایان این عملیات و پاکسازی این مناطق از وجود پیکار جویان، گذرگاه تورخم بسته خواهد ماند.

در روزهای اخیر گذرگاه تورخم روزانه سه تا چهار ساعت آن هم به روی کاروانهای تدارکاتی ناتو و کامیونهایی مواد غذایی باز می شود.

مطالب مرتبط