'سی دو شورشی' در شرق افغانستان کشته شدند

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان طالبان در افغانستان

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند ۳۲ شورشی افغان را در پی عملیاتی در ولایت لغمان، در شمال شرق کابل کشته اند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در خبرنامه ای گفته است که این عملیات روز سه شنبه، ۱۷ جدی/دی، در ولسوالی علی شنگ ولایت لغمان علیه شورشیان به راه انداخته شد.

نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات یک پناه گاه شورشیان را هدف قرار دادند.

به گفته نیروهای ائتلاف، افرادی که در این پناهگاه بودند، در "ساختن و جاسازی بمبهای کنار جاده ای و حمله علیه نیروهای ائتلاف و غیرنظامیان" دست داشتند.

براساس خبرنامه مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی، در جریان این عملیات ۷۵ شورشی مسلح از پناه گاه خود خارج شدند و نیروهای ائتلاف را هدف حمله قرار دادند.

جری اوهارا، سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان می گوید: "نیروهای ائتلاف تلاش کردند که از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند." به همین دلیل در این عملیات تنها از سلاح سبک استفاده کردند.

Image caption لغمان در صد کیلو متری شمال شرق کابل موقعیت دارد

نیروهای ائتلاف همچنین می گویند هنگام بازرسی پناهگاه شورشیان به دو انبار بزرگ، مواد انفجاری و اسلحه دست یافتند.

روز گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست خبری مشترک با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در کابل، برهمکاری بیشتر در مبارزه علیه تروریسم و همکاری جامعه بین المللی در این زمینه تاکید کردند.

رهبران دو کشور در این دیدار شورشیان را تهدیدی علیه ثبات و امنیت در منطقه دانسته و از لزوم طرح استراتژی مشترک در مبارزه با تندروان، سخن گفتند.

هفته گذشته سفیر آمریکا در افغانستان نیز گفته بود نیروهای موجود بین المللی و افغان در افغانستان برای مقابله با شورشیان کافی نیست.

ویلیام وود، سفیر آمریکا در یک نشست خبری در آخرین روز سال ۲۰۰۸ میلادی، این سال را برای افغانستان سالی خوب اما پرچالش خواند.

او در این نشست تاکید کرد که شمار نیروهای بین المللی در این کشور برای مبارزه موثرتر با شورشیان باید افزایش یابد.

مطالب مرتبط