زرداری: پناهگاههای تروریستی را تحمل نمی کنیم

کرزی و زرداری در کابل
Image caption رهبران افغانستان و پاکستان بر مبارزه مشترک علیه افراطگرایی تاکید نهادند

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، که از کابل دیدن می کند گفت دولت این کشورخواهان گسترش همکاری با افغانستان است و دیگر وجود پناهگاههای تروریستی در خاک خود را تحمل نمی کند.

آقای زرداری که در پایان نخستین روز دیدار دو روزه خود از افغانستان یک در نشست خبری مشترک با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان شرکت داشت گفت دو کشور وارد مرحله جدیدی از روابط دوجانبه شده است.

رئیس جمهوری پاکستان گفت دولت او اجازه نخواهد داد که خاک آن کشور برای فعالیت علیه افغانستان و یا کشور دیگری مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال از کشورهای همسایه خواست که نباید از خاک شان علیه پاکستان استفاده شود.

در گذشته، مقامات افغان و آمریکایی بارها گفته اند که شورشیان مسلح مخالف دولت افغانستان در خاک پاکستان پناه گرفته اند و از آنجا، عملیات خود در داخل افغانستان را سازمان می دهند و خواستار مقابله جدی دولت پاکستان با این گروه ها شده اند.

در ماه های اخیر، برخی نقاط داخل پاکستان هدف حملات هوایی و موشکی قرار گرفته و مقامات پاکستانی ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان را مسئول این حملات معرفی کرده و در مواردی، نسبت به آنها اعتراض کردند.

ظاهرا هدف از انجام این حملات، از میان بردن محل تجمع شورشیان وابسته به طالبان و حامیان آنها در پاکستان بوده است.

آقای زرداری گفت که دولت پاکستان خواستار رفع سوء تفاهم ها میان اسلام آباد و کابل است و بر همکاری میان دو کشور برای مبارزه با تروریسم تاکید نهاد.

رئیس جمهوری پاکستان گفت: "ما می خواهیم مشترکاً به جهانیان بگوییم که با هم دوشادوش در نبرد عوامل غیر وابسته به دولت ها که ملت ها، دولت ها و حتی ابرقدرت ها را نیز به جنگ کشانده اند مبارزه می کنیم"

آقای زرداری، که برای نخستین بار از زمان تصدی سمت ریاست جمهوری پاکستان به افغانستان سفر می کند، افزود: "ما می خواهیم به جهان بگوییم که ما قربانی توطئه و طرحهای آنها نخواهیم شد، ما بر ضد هر اقدام این عناصر عمل می کنیم و برای ساختن فردایی بهتر گام برمی داریم."

رئیس جمهوری افغانستان هم در این نشست خبری گفت که وجود تروریسم در منطقه مانع از آن می شود که آرمان های ملتهای افغانستان و پاکستان برای توسعه اقتصادی تحقق یابد. حامد کرزی با اشاره به اعلامیه مشترکی که در پی گفتگو با رئیس جمهوری پاکستان در کابل منتشر شد، اظهار امیدواری کرد که محتوای آن بتواند خواستهای مشترک هر دو کشور را برآورده کند.

آقای کرزی گفت: "امروز روابط میان این دو کشور چنان است که ما می خواهیم و امیدواریم که این دوستی، آن چه را که خواست ملت های ماست، برآورده کند، یعنی علیه تروریسم مبارزه جدی شویم و تروریسم شکست بخورد و فرار کند؛ افراطگرایی شکست بخورد و مردم هر دو کشور از شر این دو نجات یابد و به آرامی زندگی کند."

در اعلامیه مشترک سران افغانستان و پاکستان تاکید شده است که مقامهای بلندپایه و اداره های دولتی، نیروهای نظامی و امنیتی، موسسات غیردولتی و پارلمانهای دو کشور باید با هم روابط بیشتری داشته باشند.

این اعلامیه همچنین بر حمایت از فیصله های جرگه امن منطقه ای تاکید می کند و از گسترش استراتی‍‍‍‍‍ژی مشترک برای مبارزه با تروریسم و تقویت همکاری های دوجانبه حمایت به عمل می آورد.

اعلامیه سران دو کشور خواستار همکاریهای دو جانبه برای گسترش زیرساختهای اقتصادی می شود و از جاده سازی، احداث راه آهن، حمل و نقل، انتقال انرژی از آسیای میانه از طریق افغانستان، شامل احداث خط لوله نفت و گاز به عنوان زمینه های این نوع همکاری ها یاد می کند.

گفته می شود که ملاقات رهبران دو کشور در محیطی مساعد برگزار شد و به گفته ناظران، به نظر می رسد آقای کرزی به این نتیجه رسیده است که می تواند با آقای زرداری با راحتی بیشتری برای حل مشکلات کنار آید و به تفاهم مشترک برسد.

مطالب مرتبط