18:40 گرينويچ - پنج شنبه 08 ژانويه 2009 - 19 دی 1387

مجریان افغان از تلویزیون فارسی بی بی سی می گویند

ناجیه غلامی

ناجیه غلامی: خوشحالم که افغان ها به رسانه جدیدی دست می یابند که خبرها و رویداد های جهان را به زبان خود آنها پخش خواهد کرد

تلویزیون فارسی بی بی سی در چهاردهم جنوری/ ژانویه پخش برنامه هایش را آغاز خواهد کرد.

مدیران این تلویزیون می گویند سعی دارند تا خبر گزارش و تحلیل رویداد های سیاسی اقتصادی و اجتماعی جهان و منطقه را مطابق با ارزش های بی بی سی در اختیار فارسی زبان ها در سراسر جهان قرار دهند.

افغانستان به عنوان یک کشور خبرساز منطقه همان گونه که برای دیگر رسانه و همچنین بخش های دیگر بی بی سی مهم است، به عنوان یک کشور فارسی زبان برای تلویزیون بی بی سی نیز جایگاه خاصی خواهد داشت.

به همین دلیل تلویزیون بی بی سی اولین استودیوی تولید خبر و گزارش خود را در کابل ایجاد کرد تا بتواند تصویر ها و رویداد های خبری تازه ای از این کشور برای مخاطب فارسی زبان در سراسر دنیا پخش کند.

مجریان افغان: گزارش داود ناجی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

فرصتی برای انتخاب

شماری از روزنامه نگاران افغان از بخش های فنی گرفته تا بخش های تولید، تهیه و پخش در این تلویزیون استخدام شدند و دو تن از افغان ها از گویندگان اصلی بخش خبری این تلویزیون هستند.

جمال موسوی

جمال موسوی: این تلویزیون دریچه تازه ای را به روی رنگهای زندگی در کشور های فارسی زبان باز خواهد کرد

ناجیه غلامی یکی از مجریان افغان این تلویزیون است. او می گوید از این خوشحال است که افغان ها به رسانه جدیدی دست می یابند که خبرها و رویداد های جهان منطقه و افغانستان را به زبان خود آنها پخش خواهد کرد و این تلویزیون درکنار رسانه هایی که در حال حاضر در افغانستان فعال هستند، امکان و انتخاب بیشتری را برای دریافت اطلاعات دقیق وبی طرفانه به مردم کشورش می دهد.

اما ناجیه غلامی در عین حال از این نگران است که رعایت سلیقه ها متفاوتی که مخاطبان این تلویزیون دارند دشوار خواهد بود.

ناجیه غلامی می گوید: مخاطبان ما در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان، سلیقه های متفاوتی دارند، شاید رعایت این سلیقه های متفاوت کمی سخت باشد اما سعی بر این است که برنامه های ما طوری باشد که همه مخاطبان ما به نحوی خواستها و سلیقه های خود را در آن ببینند، در عین حال من برنامه های تلویزیون های افغانستان را دوست دارم آنها را نگاه می کنم در آنها امید و خوش بینی نسبت به آینده به خوبی دیده می شود."

جایی در میان مردم

فضای باز سیاسی که افغانها در شش سال گذشته تجربه کردند، سبب شد تا رسانه های زیادی از جمله نزدیک به 20 تلویزیون در این کشور ایجاد شود.

این فضای باز سیاسی از یک سو و حضور کامل کارمندان و خبرنگارن این تلویزیونها در مناطق مختلف افغانستان از سوی دیگر، سبب شد که شماری از این تلویزیونها به زودی جای خود را باز کنند و به رسانه های محبوب در میان مردم افغانستان بدل شوند، در چنین وضعیتی تلویزیون فارسی بی بی سی چه جایگاهی را به خود اختصاص خواهد داد؟

داوود قاریزاده

داوود قاریزاده: افغانها بی بی سی را می شناسند و به آن اعتماد دارند

جمال موسوی یکی دیگر از مجریان و گویندگان خبر در تلویزیون فارسی بی بی سی می گوید، با توجه به چارچوب کاری و ترکیب کارمندانی که تلویزیون فارسی دارد، این تلویزیون دریچه تازه ای را به روی رنگهای زندگی در کشور های فارسی زبان و همچنین برای فارسی زبانها باز خواهد کرد.

جمال موسوی می گوید:"اصول ومعیارهایی که بی بی سی دارد و در نزدیک به یک قرن گذشته با رعایت آن برای مردمان سراسر جهان با بیش از 30 زبان برنامه پخش کرده است. این اصول و معیار های پوشش خبری از طریق تلویزیون فارسی به رشد و تقویت تلویزیون فارسی نیز کمک خواهد کرد."

داوود قاریزاده که سال ها به عنوان گزارشگر و مجری برنامه های رادیویی بی بی سی کار کرده است، درحال حاضر گزارشگر تلویزیون فارسی بی بی سی در کابل است.

او می گوید:"افغانها از نخستین سالهایی که بی بی سی فارسی برنامه های رادیویی خود را آغاز کرد تاکنون این رسانه را می شناسند و به بی بی سی اعتماد دارند، این اعتماد بستر مناسبی را برای تلویزیون بی بی سی در افغانستان ایجاد کرده که می تواند بزودی جایگاه خود را در میان کثیری از رسانه های دیداری و شنیداری این کشور بیابد."

امکان دیگری که تلویزیون فارسی بی بی سی در اختیار خواهد داشت که می تواند آن را در موقعیتی برتری نسبت به سایر تلویزیون های فارسی زبان قرار دهد، استفاده از حضور جهانی خبرنگاران بخش های مختلف بی بی سی و همچنین آرشیو عظیمی است که سالها تو سط خبرنگاران بخش های دیگر این رسانه جمع آوری شده است.

حالا 'نوبت شما'

تلویزیون فارسی بی بی سی که مخاطبانی در کشور های فارسی زبان و تمام جهان خواهد داشت، به هیچ کدام از سه کشور به صورت ویژه نمی پردازد، بلکه آنچه از نظر معیارهای حرفه ای خبر و گزارش برای این منطقه با اهمیت است، در آن بازتاب می یابد.

ستار سعیدی یکی از تهیه کنندگان این تلویزیون به عنوان نمونه، به برنامه "نوبت شما" اشاره می کند که در آن، بینندگان فارسی زبان از سراسر جهان، در مورد مسائل مختلف اظهار نظر می کنند.

ستار سعیدی

ستار سعیدی: تجربه برنامه های آزمایشی نشان داد که مخاطبان افغان تلویزیون، حضور بسیار فعال و گسترده ای در آن خواهند داشت.

او می گوید هر برنامه نوبت شما، به یک موضوع جداگانه اختصاص دارد و مخاطبان تلویزیون، از طریق تلفن، ایمیل، اس ام اس و همچنین سایت فارسی بی بی سی، در این بحث شرکت می کنند.

آقای سعیدی می افزاید:"تجربه برنامه های آزمایشی نوبت شما نشان داد که مخاطبان افغان تلویزیون، حضور بسیار فعال و گسترده ای در این برنامه خواهند داشت و فضای باز رسانه ای و سیاسی موجود در افغانستان، این حضور را پررنگ تر کرده است."

زبان فارسی گویشهایی متفاوتی در افغانستان ایران و تاجیکستان دارد، شاید یکی از سوالات این باشد که برخورد با این تفاوت چگونه خواهد بود؟

مدیران این تلویزیون می گویند، در برنامه های خبری زبان ساده کتابی به کار گرفته خواهد شد که برای مردمان هر سه کشور و همه فارسی زبانها قابل فهم خواهد بود.

مدیران تلویزیون فارسی معتقدند که این تلویزیون می تواند خبرها و تصویر های خبری را از سراسر جهان در اختیار فارسی زبانان قرار دهد و افزون برآن به کشورهای فارسی زبان نیز کمک خواهد کرد تا با مسایل مختلف هم دیگر بیشتر آشنا شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.