اعتماد مردم به پول افغانی 'بیشتر' شده

پول افغانی
Image caption در حال حاضر بیست و هشت در صد مردم در معاملات بانکی خود از پول افغانی استفاده می کند

اعتماد مردم افغانستان به ثبات پول این کشور افزایش یافته است.

مقامهای بانک مرکزی افغانستان می گویند ظرف سال های اخیر اعتماد مردم به پول افغانی بیشتر شده است و آنان در معاملات بانکی خود از این پول بیشتر استفاده می کند.

رئیس بانک مرکزی افغانستان می گوید استفاده از پول افغانی در معاملات بانکی مردم در مقایسه با سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان گفت در حال حاضر ۲۸ درصد مردم حسابهای بانکی خود پول افغانی واریز می کنند، در حالی که به گفته او این رقم در سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بود.

آقای فطرت گفت: "سال گذشته در حسابهای بانکی مردم ۸۱ در صد اسعار (ارز) خارجی بود، اما امسال ۲۸ در صد مردم پول افغانی را در حسابات خود می افزایند. یعنی گردش پول افغانی در حسابات بانکی نسبت به سال های گذشته به مراتب بیشتر شده است."

در سال های گذشته استفاده از پول های خارجی، به ویژه دلار آمریکایی و روپیه پاکستانی در بازارها و معاملات بانکی به گونه چشمگیری رایج بود. به نظر کارشناسان، عدم ثبات ارزش پول افغانی یکی از دلایل عمده کاهش کاربرد پول افغانی در معاملات تجاری و بانکی بوده است.

ظرف سال های اخیر دولت افغانستان با راه اندازی برنامه هایی تلاش کرده است که استفاده از پول افغانی را در معاملات تجاری و بانکی افزایش دهند. انتشار پول جدید افغانی در سال ۱۳۸۳ خورشیدی یکی از برنامه های عمده دولت افغانستان برای تثبیت ارزش پول افغانی بود.

در کنار این تلاش ها دولت بارها ممنوعیت استفاده از پولهای خارجی در بازار را اعلام کرده است. با این حال تا اکنون پول افغانی نتوانسته است جای پول خارجی را در بازارهای داخلی به طور کامل بگیرد.

Image caption پول جدید افغانی برای تثبیت ارزش این پول چهار سال پیش بجای پول سابق افغانی منتشر شد

آقای فطرت می گوید پول افغانی ظرف شش سال گذشته توانسته است که ارزش نسبی خود را در برابر ارز خارجی حفظ کند. به گفته او، در حال حاضر این پول در میان پول های کشورهای آسیایی از پولهای با ثبات شمرده می شود.

رئیس بانک مرکزی افغانستان می پذیرد که با توجه به تقاضای بیشتر دلار در بازار های جهانی، ارزش پول افغانی در این اواخر اندکی تغییر کرد، اما او تاکید می کند که این مشکل حالا حل شده است.

آقای فطرت می گوید هرچند هنوز هم روپیه پاکستانی در برخی از بازارهای ولایت های شرقی، جنوبی و جنوب غربی افغانستان در گردش است، اما او تاکید می کند که اعتماد مردم به پول افغانی در حال افزایش است.

بانک مرکزی افغانستان ظرف سال های اخیر با تشویق مردم برای استفاده از معاملات بانکی و رایج کردن استفاده از اوراق بهادار، تلاش کرده است که کنترل بیشتری بر بازار ارز در این کشور داشته باشد.

مقامهای بانک مرکزی می گویند یکی از برنامه های آنان برای ثبات ارزش پول افغانی در برابر ارز خارجی در بازارها، این است که هفته ای ۴۰ میلیون دلار آمریکایی در برابر پول افغانی وارد بازار کند.

اما کارشناسان این برنامه را برای ثابت نگه داشتن ارزش پول افغانی کافی و پایدار نمی دانند. به باور آنان برای ثابت نگه داشتن ارزش پول ملی باید راههای باثبات تری جستجو شود.

مطالب مرتبط