چهارده کشته در خشونتهای تازه در افغانستان

نقشه نیمروز
Image caption این یازدهمین انفجار انتحاری در ولایت نیمروز است

در تازه ترین خشونتها در جنوب و جنوب غرب افغانستان چهارده نفر، از جمله یک افسر پلیس و سه سرباز ناتو کشته شده اند.

مقامهای امنیتی در ولایت نیمروز در جنوب غرب افغانستان می گویند یک انفجار انتحاری در شهر زرنج شش کشته و دو زخمی به جا گذاشته است.

جبار پردلی، فرمانده پلیس ولایت نیمروز به بی بی سی گفت در پی این انفجار یک افسر ارشد پلیس شاهراه دلارام-زرنج همراه با پنج غیرنظامی دیگر کشته شدند. آقای پردلی گفت دو کودک هم در میان کشته شدگان هستند.

فرمانده پلیس نیمروز گفت هدف بمبگذار همین افسر پلیس بوده است. او گفت این افسر پلیس که گل محمد خان نام داشت، چندی پیش نیز هدف یک سوء قصد ناکام مخالفان قرار گرفته بود.

فرمانده پلیس نیمروز گفت فرد بمبگذار بمبی را که به بدن خود بسته بود در یک دکان در داخل بازار میوه شهر زرنج، مرکز این ولایت منفجر کرد. به گفته او، افسر پلیس شاهراه دلارام زرنج هم در داخل همین دکان بود. آقای پردلی گفت بر اثر این انفجار چند دکان دیگر هم در این بازار پرازدحام ویران شده است.

این یازدهمین مورد از بمبگذاری های انتحاری در ولایت نیمروز از آغاز سال جاری خورشیدی است. به گفته مقامات محلی بیش از ۱۰۰ نفر در این بمبگذاری ها کشته و زخمی شده اند.

سه سرباز ناتو کشته شدند

نیروهای بین المللی یاری امنیتی در افغانستان -آیساف- می گویند سه سرباز این نیروها در جنوب افغانستان کشته شده اند. این نیروها با انتشار خبرنامه ای گفته اند که این سربازان در ماموریت تامین امنیت در افغانستان امروز جمعه، بیستم جد/دی، کشته شدند.

نیروهای آیساف که در افغانستان تحت فرماندهی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی -ناتو- فعالیت می کنند، می گویند پیش از اعلام هویت و ملیت این سربازان از سوی کشورهای متبوع آنان، مشخصات این سربازان را اعلام نمی کنند.

این در حالی است که دو روز پیش نیز یک سرباز ناتو در جنوب افغانستان کشته شد. با کشته شدن این سه سرباز ناتو، شمار سربازان کشته شده نیروهای بین المللی در افغانستان از آغاز سال جاری میلادی، به شش نفر رسید.

عملیات در زابل

از سوی دیگر نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند پنج شورشی را در ولایت زابل کشته و سه تن دیگر را بازداشت کرده اند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته است که این شورشیان از داخل یک خانه مسکونی سربازان ائتلاف را هدف تیراندازی قرار دادند.

در این خبرنامه آمده است که این افراد در ساختن و جاسازی بمبهای کنار جاده ای دست داشتند. به گفته نیروهای ائتلاف در این عملیات به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

اما محمد هاشم گرانی رئیس شورای ولایت زابل در یک تماس تلفنی به بی بی سی گفت همه افراد کشته و بازداشت شده غیرنظامیان اند.

همچنین از ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان گزارش شده است که در پی انفجار یک بمب جاسازی شده در کنار جاده، دو سرباز پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، زخمی شده اند.

یک سخنگوی ناتو ضمن تایید این خبر گفت این حادثه در ولسولای صبری این ولایت روی داد.

طالبان مسئولیت این انفجار را به دوش گرفته و گفته اند که در این حادثه تلفات سنگینی به نیروهای ناتو وارد شده است، ادعایی که ناتو آن را رد می کند.

همچنین در همین ولایت یک سرباز ارتش ملی افغانستان در یک حادثه مشابه دیگر زخمی شده است. مقامات محلی می گویند این حادثه در شهر خوست، مرکز ولایت خوست روی داد.

مطالب مرتبط