دایکندی، مردم گرسنه در محاصره برف

یک منطقه برفگیر در مرکز افغانستان
Image caption 'مردم از کمبود مواد غذایی بسیار نگرانند و بیشترین نگرانی مردم از بسته شدن راهها است'

براساس گزارشها، بسته شدن راهها و کمبود مواد غذایی در دایکندی، در مرکز افغانستان سبب نگرانی جدی در میان مردم شده است.

دایکندی از مناطق سرد و برف گیر در مرکز افغانستان است. نمایندگان این ولایت در مجلس نمایندگان می گویند ریزش برف و بسته شدن راهها جان شماری از ساکنان این ولایت را در معرض خطر قرار داده است.

آنان می گویند تمام راه های این ولایت از نزدیک به سه هفته پیش کاملا بسته است.

به گفته شماری از مردم و نمایندگان دایکندی، رفت و آمد در داخل این ولایت و همچنین به خارج از این ولایت کاملاً قطع شده است.

محمد علی ستیغ عضو مجلس نمایندگان می گوید: "راه های مواصلاتی ولایت دایکندی همین حالا در یک دایره کامل به هر طرف بسته است."

این نماینده دایکندی در شورای ملی گفت دولت برای باز نگه داشتن راه ها تا حال هیچ کاری انجام نداده است.

آقای ستیغ می گوید بسته شدن راهها باعث افزایش بهای مواد غذایی شده و نگرانی های زیادی را در میان مردم به وجود آورده است. او می گوید "کمبود مواد غذایی در دایکندی نگران کننده است و هیچ برنامه ای هم برای حل این مشکل وجود ندارد اگر اقدام فوری و جدی برای حل این مشکل نشود، امکان وقوع یک فاجعه انسانی بعید نیست."

نمایندگان دایکندی در شورای ملی افغانستان مقامهای دولتی و نهادهای امدادرسانی را مورد انتقاد قرار می دهند که برای باز کردن راهها و انتقال مواد غذایی به منطقه کاری انجام نداده اند.

آقای ستیغ می گوید راه دایکندی-کابل تنها راه تدارکاتی این ولایت است که از بیست روز پیش به این سو بسته است و دیگر راهی برای انتقال مواد غذایی به این ولایت وجود ندارد.

شماری از ساکنان دایکندی نیز در تماس تلفنی با بی بی سی از وضعیت بد زندگی در این منطقه ابراز نگرانی کردند.

محمد علی یکی از ساکنان دایکندی گفت: "مردم از کمبود مواد غذایی بسیار نگرانند و بیشترین نگرانی مردم از بسته شدن راهها است. راهها بسته است و مواد غذایی هم نرسیده و کمکهای کمیته حالات اضطرار هم نرسیده. مردم بسیار رنج می برند و نگرانند."

پیش از این نیز برخی نهادهای امدادرسان از کمبود موادغذایی در دایکندی هشدار داده بودند.

آکسفام موسسه کمک رسانی بریتانیایی چند ماه پیش در گزارشی گرسنگی را خطر جدی تر از شورش اعلام کرد. و هشدار داد که گرسنگی جان شماری از ساکنان این ولایت را در معرض خطر قرار داده است.

این درحالی است که مقام های دولتی بارها اعلام کردند که پیش از بسته شدن راه ها کمک های غذایی را برای کسانی که در معرض خطر گرسنگی هستند، می رسانند.

آگاهان امور می گویند حالا حتی اگر برنامه نیز برای انتقال مواد غذایی به دایکندی وجود داشته باشد، انتقال آن به دایکندی که راه آن از مناطق کوهستانی و برفگیر می گذرد بسیار دشوار است.

براساس آماری که تاکنون منتشر شده بین شش تا ده میلیون نفر در افغانستان در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

مطالب مرتبط