جو بایدن معاون اوباما وارد کابل شد

جو بایدن
Image caption آقای بایدن در این سفر به عنوان سناتور وارد افغانستان شده است

جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا وارد کابل شده و قرار است با مقامهای دولت افغانستان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور گفتگو کند.

منابع نزدیک به آقای کرزی می گویند مبارزه با تروریسم، تامین امنیت و هماهنگی میان نهادهای ملی و بین المللی در افغانستان برای بازسازی این کشور، در محور گفتگوهای آقای بایدن با مقامهای دولت افغانستان قرار خواهد داشت.

صبغت الله سنجر، رئیس اداره سیاست گذاری در دفتر رئیس جمهور کرزی می گوید آقای بایدن به عنوان سناتور آمریکایی به این کشور سفر کرده است.

آقای سنجر گفت جو بایدن در گفتگو با آقای کرزی، پیشرفت های دولت افغانستان در زمینه های مبارزه با تروریسم و بازسازی در این کشور را مورد حمایت قرار خواهد داد.

پیش از این ریچارد باوچر، معاون وزارت خارجه آمریکا در سفری به کابل گفته بود افغانستان در فهرست اولویت های کاری دولت اوباما قرار خواهد داشت.

همچنین خود آقای اوباما در یک تماس تلفنی با آقای کرزی در ماه نوامبر گذشته گفته بود که مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان، منطقه و جهان از اولویت های کاری او خواهد بود.

آقای اوباما در این تماس تلفنی تاکید کرده بود که پس از به دست گرفتن قدرت در بیستم ژانویه ۲۰۰۹ نیروی نظامی بیشتری به افغانستان می فرستد.

آمریکا از سال ۲۰۰۱ میلادی رهبری مبارزه با تروریسم در افغانستان را به دست دارد و بیش از ۳۰ هزار سرباز آمریکایی در این کشور در چارچوب نیروهای ائتلاف بین المللی ضد تروریسم و ناتو مستقر هستند.

نیروهای آمریکایی در افغانستان متحمل تلفاتی هم شده اند. براساس آمار منتشر شده، در سال ۲۰۰۸ میلادی بیش از ۱۵۰ سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شده اند. این در حالی است که مقامهای آمریکایی اعلام کرده اند که در سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۰ تا ۳۰ هزار سرباز دیگر به این کشور می فرستند.

آقای بایدن همچنین با ژنرال دیوید مک کیرنان، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در کابل دیدار می کند.

معاون رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیش از سفر به کابل، به پاکستان رفته بود و با مقامهای این کشور، از جمله با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

آقای بایدن را لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای شمالی، همراهی می کند و گفته می شود هدف او در این سفر "حقیقت یابی" است.

مقام های آمریکایی می گویند سفر آقای بایدن به افغانستان بخشی از مسافرت او به دور دنیا و دیدار با اکثر رهبران جهان است.

مطالب مرتبط