نشریات کابل: شنبه ۲۱ جدی

روزنامه های چاپ امروز کابل پس از سه روز تعطیلی در افغانستان، بیشتر به تحلیل و بررسی سفر آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به افغانستان پرداخته اند.

آقای زرداری روز سه شنبه گذشته، ۱۷ جدی/دی در سفری دو روزه وارد کابل شد و با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

موضوع سفر آقای زرداری به کابل در صدر مطالب روزنامه های دولتی قرار دارد و این روزنامه ها گزارشهای مفصلی در این مورد چاپ کرده اند. مبارزه مشترک با تروریسم، که در دیدار آقای زرداری با مقامات افغان بر آن تاکید شد، در محور بحث های روزنامه های انیس، اصلاح و هیواد قرار دارد.

روزنامه اصلاح تاکید کرده که به دلیل این که پناهگاه های تروریستی در "آن سوی خط دیورند عملاً فعال است، "همکاری صادقانه" پاکستان در مبارزه با تروریسم تعیین کننده است.

به نوشته اصلاح، سیاست "چند بعدی" رهبران پاکستان در گذشته باعث شد که ریشه های تروریسم در منطقه عمیق تر شود.

روزنامه هیواد تاکید کرده که مبارزه مشترک با تروریسم، نیازمند هماهنگی و همکاری بیشتر افغانستان و پاکستان است. نویسنده هیواد افزوده است توافقاتی که در اعلامیه دوجانبه بازتاب یافته، باید به اجرا درآید و بر روی کاغذ باقی نماند.

انیس در مطلبی با توجه به همین موضوع نوشته است که "اسلام آباد و کابل به تفاهم می رسد." انیس افزوده که "لحن نرم " آقای زرداری، حاکی از وجود ایده مشترک او با افغانستان در مبارزه با تروریسم است. به باور انیس زمینه مبارزه مشترک افغانستان، پاکستان و ناتو با تروریسم، حالا بیشتر از هر زمان دیگر هموار شده است.

اما روزنامه آرمان ملی نوشته است که "مناسبات هند و افغانستان نباید فدای دوستی با پاکستان شود." به نوشته روزنامه، سفر آقای زرداری به کابل با "تبلیغات گسترده ای" همراه بود.

سرمقاله نویس آرمان ملی تاکید کرده است که افغانستان باید در مناسبات هند و پاکستان "بی طرفی کامل" اختیار کند و دوستی ریشه دار با هند را "به سادگی" و به بهای دوستی با پاکستان از دست ندهد.

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود برگزاری مراسم عاشورای امسال را "سطح برجسته ای از همدلی و یک رنگی" در افغانستان دانسته است. به نوشته راه نجات عاشورا و موضوع غزه در فلسطین، "وحدتی مثال زدنی" را در این کشور به میان آورد.

راه نجات همچنین نوشته است که تامین امنیت در روزهای دهه نخست ماه محرم ثابت کرد که به نیروهای امنیتی می توان اعتماد کرد. به باور نویسنده مردم به آنان امیدوار شده و دل بسته اند.

روزنامه افغانستان هم در مطلبی یک پارچگی و وحدت ملی در روزهای محرم را از منظره های دل پذیر در برابر دید میلیون ها نفر در داخل و خارج دانسته است.

نویسنده با توجه به اهدای خون به جای زنجیرزنی در روزهای محرم، نوشته است که از روزهای مذهبی می توان برای کمک به نیازمندان استفاده کرد.

مطالب مرتبط