مادری که چهار قلو به دنیا آورد

سمبول وزارت صحت
Image caption کمبود تجهیزات پیشرفته در بسیاری از بیمارستانهای اففغانستان دیده می شود

یک زن افغان که 28 سال دارد و از اهالی سمنگان در شمال افغانستان است شب گذشته چهار فرزند به دنیا آورد.

پزشکان بیمارستان ایبک در مرکز ولایت سمنگان می گویند وضعیت مادر این نوزادان خوب است اما دو تن از نوزادان او در وضعیت بدی قرار دارند.

مسئولان بیمارستان ایبک می گویند، این نوزادان نیاز دارند تا مدتی را در دستگاه مخصوص incubator نگهداری شوند در حالی که در بیمارستان سمنگان تنها دو دستگاه مخصوص نگهداری چنین نوزادانی وجود دارد.

مسئولان بیمارستان ایبک می گویند اگر وزارت صحت به آنها کمک نکند و به زودی دو دستگاه دیگر incubator در اختیار آنها قرار ندهند، ممکن است آنها نتوانند همه این نوزادان را زنده نگهدارند.

این پزشکان می گویند، نوزاد اول به صورت طبیعی به دنیا آمد اما نوزادان دیگر در یک عمل جراحی از رحم مادر بیرون آورده شدند.

دکتور جمال که در هنگام تولد این نوزادان در بیمارستان بوده می گوید دو تن از این نوزادان هر کدام 2 کیلو گرم وزن دارند و وزن دو تن دیگر از آنها هر کدام یک کلیو و نیم است.

نبود یا کمبود تجهیزات پیشرفته در بیمارستانها مشکلی است که در بسیاری بیمارستانهای افغانستان به ویژه در مناطق دور دست و حتی کابل پایتخت نیز دیده شده است.

وزارت صحت افغانستان می گوید بیش از 75 در صد افغانها به خدمات ابتدایی بهداشتی دسترسی دارند.

اما برای مداوای بسیاری از بیماری های جدی افغانها هنوز نا گزیر می شوند به یکی از کشور های همسایه از جمله پاکستان و ایران سفر کنند.

در سالهای اخیر عده ای از افغانها با سرمایه گذاری در بخش صحت و درمان دست به ایجاد بیمارستانها و درمانگاه های خصوصی زدند، دست اندر کاران شماری از این در مانگاه های خصوصی می گویند آنها تجهیزات پیشرفته و پزشکان مجرب افغان و خارجی را در اختیار دارند.

اما اخیرا وزارت صحت دست کم در پنج مورد درمانگاه های خصوصی را در کابل به دلیل اینکه قادر به ارائه خدمات استاندارد نیستند، تعطیل کرده است.

وزارت صحت هفته گذشته اعلام کرد که خدماتی که این درمانگاه ها ارائه می کرد به مراتب پائین تر از حد استاندارد و آن چیزی بود که در آگهی های این درمانگاه ها درج شده بود.

مطالب مرتبط