مین روبی در افغانستان نیازمند ۵۰۰ میلیون دلار

مین روبی در افغانستان
Image caption نهادهای مین روب می گوید پاکسازی یک متر مربع زمین از وجود ماین ۲۵ تا ۵۰ سنت خرج دارد

اداره مین روبی سازمان ملل متحد اعلام کرده که برای اجرای برنامه مین روبی در پنج سال آینده در افغانستان، به ۵۰۰ میلیون دلار دیگر نیاز است.

این درخواست در حالی مطرح می شود که تا پایان تعهد دولت افغانستان برای پاکسازی مناطق مین گذاری شده پنج سال دیگر باقی است.

افغانستان بر اساس پیمان اوتاوا متعهد است که تا سال ۲۰۱۳ تمام مناطق این کشور را، از وجود مین به کلی پاک کند.

کمبود هزینه و مشکلات امنیتی همواره از چالشهای اصلی در برابر اجرای برنامه های مین روبی در افغانستان دانسته شده است.

رضا حیدر، رئیس اداره مین روبی سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید اگر کشور های کمک کننده ۵۰۰ میلیون دلار دیگر در اختیار این اداره قرار بدهد و وضع امنیتی بهبود یابد، ممکن است برنامه مین روبی در افغانستان براساس پیمان اوتاوا به پایان برسد.

آقای حیدر گفت: "برای اجرای این تعهدات در پنج سال آینده به حدود ۵۰۰ میلیون دلار دیگر ضرورت داریم."

او افزود: "حقیقت امر این است که ما به حیث یک تیم مین روب، در افغانستان توانایی فنی آن را داریم که به مراتب بیشتر از این کار کنیم، به شرط این که پول داشته باشیم، وضعیت امنیتی در گوشه و کنار کشور مانع جدی همکاران ما نشود، کار به پایان می رسد."

به گفته آقای حیدر، تا اکنون دو سوم خاک افغانستان از وجود ماین پاک شده است.

نهادهای مین روب می گویند پاکسازی هر یک متر مربع زمین از وجود ماین، ۲۵ تا ۵۰ سنت هزینه برمی دارد.

شهاب حکیمی، رئیس موسسه مین روبی(M D C ) می گوید در صورت صرفه جویی در مصارف و جلوگیری از کشت مین های تازه در مناطق مختلف، هزینه پیشنهاد شده در پنج سال آینده کافی خواهد بود.

Image caption نهاد های مین روب در افغانستان از کشت مین های تازه در مناطق جنگی اظهار نگرانی کرده اند

اما مقامات افغان می پذیرند که در حال حاضر در مناطق جنگی این کشور، مخالفان مسلح بیشتر از تاکتیک جاسازی مین در برابر نیروهای افغان و خارجی کار می گیرند.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع با آن که آمار دقیقی در این مورد ارائه نکرد، اما گفت که در بیشتر موارد بر اثر انفجار این مین ها افراد غیرنظامی کشته می شوند.

آقای عظیمی گفت: "ما در جریان جنگ از مین استفاده نکرده ایم و نمی کنیم. متاسفانه تروریستها از مین استفاده می کنند و در مواردی تلفات غیرنظامیان هم بسیار زیاد بوده است."

او افزود: "من آمار دقیقی در این مورد با خود ندارم، اما آنها (شورشیان) به استفاده از مین اولویت می دهند و آنرا در راس تاکتیک های جنگی شان قرار داده اند."

نهاد های مین روب در افغانستان، از کشت مین های تازه در مناطق جنگی اظهار نگرانی کرده اند، اما این نهادها می گویند بر اساس پیمان اوتاوا افغانستان متعهد است که تنها در مناطق تحت کنترل خود، مناطق متاثر از مین را تشخیص و مین روبی کند.

بر اساس آمار اداره مین روبی سازمان ملل، در سال ۲۰۰۶ در هر ماه ۱۵۰ تن در اثر انفجار مین در افغانستان، کشته می شدند، اما به گفته مقامات سازمان ملل، این آمار در حال حاضر به ۵۰ تن کاهش یافته است.