15:45 گرينويچ - دوشنبه 12 ژانويه 2009 - 23 دی 1387

حکمتیار:" ایران در عمل از فلسطینی ها حمایت نمی کند"

گلبدالدین حکمتیار

گلبدالدین حکمتیار در سالهای تسلط طالبان بر افغانستان در ایران بود

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان با اشاره به جنگ غزه، به فلسطینیان گفته است که به ایران اعتماد نکنند.

حکمتیار در حال حاضر متواری و سرگرم نبرد علیه دولت افغانستان و متحدان بین المللی آن است.

آقای حکمتیار در پیامی که در یک روزنامه انترنتی مربوط به حزب اسلامی منتشر شده، خطاب به فلسطینیان گفته است، ایران با وجود این که فریاد حمایت از فلسطینیان سر داده، اما در عمل کاری برای آنها انجام نمی دهد.

روزنامه انترنتی شهادت نوشته است که اگر ایران واقعا با مردم فلسطین احساس همدردی می کند، باید به حزب الله دستور دهد که راکتهایی را به سمت اسرایل شلیک کند.

گفتگو با صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


آقای حکمتیار هچنین ایران را متهم کرده که به همراه آمریکا در اشغال عراق نقش داشته و مدعی است ایرانی ها و گروههای شیعه حامی ایران، به اندازه نیروهای آمریکایی در قتل مردم عراق دست داشته اند.

این در حالی است که منابع غربی و اسراییلی هردو ایران را عمده ترین حامی جنبش حماس تلقی می کنند.

مقام های ایران هنوز رسما در مورد اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار اظهار نظری نکرده اند.

صادق زیبا کلام استاد دانشگاه در تهران اظهارات اخیر آقای حکمتیار را تاسف بار خواند و گفت این اظهارات "مصداق عینی نمک خوردن و نمکدان را شکستن است."

زیبا کلام در گفتگو با بی بی سی گفت: "با آنکه من مدافع سیاست های خارجی جمهوری اسلامی نیستم اما می دانم که رابطه ایران با جنبش اسلامی حماس که درحال حاضر سرگرم نبرد با اسرائیل است، عمیق تر از آن است که اظهارات کسانی چون حکمتیار بتواند آنرا خدشه دارد کند."

آقای زیبا کلام افزود:" ایران با آنکه می دانست آقای حکمتیار سنی است و با عربستان سعودی مرتبط است اما در سالهای جهاد علیه نیروهای شوروی با او و همه گروه هایی که علیه شوروی می جنگیدند کمک کرد و همچنین در سالهای حاکمیت طالبان آقای حکمتیار در ایران زندگی می کرد."

گلبدین حکمتیار از رهبران برجسته مجاهدین افغانستان است که در دولت مجاهدین به عنوان نخست وزیر برگزیده شد اما او که حاضر به تصدی این پست نبود و بر استعفای رئیس جمهور آن وقت پافشاری داشت، داماد خود را برای احراز این سمت معرفی کرد.

آقای حکمتیار که مخالف حمله نظامی آمریکا به افغانستان بود، علی الرغم اختلاف نظری که با طالبان داشت، دولت به رهبری حامد کرزی را نا مشروع خواند و به مخالفت با آن پرداخت.

به دنبال مخالفت حکمتیار با دولت جدید مورد حمایت جامعه جهانی، ایران اعلام کرد که او از این کشور خارج شده و دولت ایران دارایی های مربوط به او را مسدود کرده است.

نام گلبدالدین حکمتیار در فهرست اشخاص تحت پیگرد نیروهای آمریکایی است و او اعلام کرده است که تا خروج کامل نیرو های خارجی از افغانستان به جنگ علیه نیروهای خارجی و دولت مورد حمایت آنها در افغانستان ادامه خواهد داد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.