برنامه جدید مبارزه با بیماری سل در افغانستان

نشان وزارت صحت افغانستان
Image caption وزارت صحت می گوید در سال ۲۰۰۱ حدود ۲۰ هزار نفر و در سال ۲۰۰۷ هشت هزار نفر بر اثر بیماری سل در افغانستان جان خود را از دست دادند

دولت افغانستان برای مبارزه با بیماری سل در این کشور برنامه جدیدی را به اجرا می گذارد.

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان اعلام کرده است که بر اساس این برنامه، که با همکاری سازمان بهداشت جهانی اجرا خواهد شد، دولت افغانستان تلاش می کند که تمام بیماران مبتلا به بیماری سل در سراسر افغانستان به امکانات لازم دسترسی یابند.

آگاه سازی مردم در مورد این بیماری نیز از جمله اقدامات دیگری است که در چارچوب این برنامه صورت خواهد گرفت.

مقامهای وزارت صحت افغانستان می گویند در حال حاضر نزدیک به یک هزار مرکز درمان بیماری سل در این کشور فعال است.

براساس آماری که وزارت صحت افغانستان منتشر کرده، در حال حاضر در حدود ۴۰ هزار نفر در این کشور به این بیماری مبتلا هستند و سالانه هزاران نفر بر اثر این بیماری می میرند.

عبیدالله عبید، مسئول این برنامه در وزارت صحت می گوید آگاهی مردم و مبتلایان به این بیماری از دیگر اهداف عمده برنامه جدید وزارت صحت است.

به گفته آقای عبید، بر اساس این برنامه، امامان مسجدها، معلمان و نمایندگان مردم در شورالی ملی در باره این بیماری و راه های درمان آن به مردم آگاهی خواهند داد.

او تاکید می کند که برای مبارزه موثر با این بیماری آگاهی اجتماعی در باره بیماری سل باید افزایش یابد و حرکت های همگانی علیه این بیماری در میان مردم به میان آید.

آقای عبید گفت این برنامه را شماری از سازمان های جهانی، از جمله سازمان بهداشت جهانی حمایت مالی می کند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید بیماران مبتلا به سل در افغانستان باید بر اساس شیوه داتس (DOTS- direct observed treatment, short-courses) تحت نظارت مستقیم پزشکان درمان شوند.

این شیوه در کشورهای حوزه مدیترانه شرقی برای درمان بیماری سل به اجرا گذاشته می شود. حسین عبدالرزاق الجزایری، رئیس منطقه ای سازمان بهداشت جهانی و مبتکر این شیوه می گوید استفاده از این شیوه می توان بیماری سل را در افغانستان ریشه کن کند.

آقای الجزایری می گوید بیشتر بیماران مبتلا به سل در افغانستان را زنان تشکیل می دهند. به گفته او، ۶۷ در صد مبتلایان به بیماری سل در افغانستان زنان اند.

آقای الجزایری گفت: "افغانستان تنها کشور جهان است که در آن زنان بیشتر به بیماری سل مبتلا می شوند. در واقع دو سوم بیماران را زنان تشکیل می دهند و یک سوم آن را مردان."

پزشکان می گویند این بیماری به شدت واگیر و مسری است و میکرب آن از راه تنفسی و خوراک از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

به گفته این مقامهای وزارت صحت افغانستان، ابتلا به بیماری سل در این کشور در سال های اخیر کاهش یافته است، اما این بیماری هنوز هم یکی از بیماری هایی است که سالانه شمار زیادی بر اثر آن در این کشور می میرند.

بر اساس آمار وزارت صحت افغانستان، در سال ۲۰۰۱ میلادی حدود ۲۰ هزار نفر در این کشور بر اثر بیماری سل جان خود را از دست دادند. اما در سال ۲۰۰۷ میلادی این آمار به هشت هزار کاهش یافت.

مطالب مرتبط