کمک کانادا برای مقابله با گرسنگی در افغانستان

بیورلی اودا، آصف رحیمی و کای آیده
Image caption در حال حاضر شش تا نه میلیون نفر در افغانستان به کمک های غذایی نیاز دارند

کانادا بیش از یازده میلیون دلار برای مبارزه با کمبود مواد غذایی در افغانستان، کمک کرده است.

بیورلی اودا، وزیر همکاری های بین المللی کانادا در نشستی خبری در کابل اعلام کرد که کشورش این پول را به درخواست افغانستان از جامعه بین المللی برای کمک به کمبود مواد غذایی می پردازد و کمکهای بشری در افغانستان از اولویت های دولت کانادا است.

پیش از این دولت افغانستان از جامعه جهانی و نهادهای بین المللی خواسته بود که بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای مقابله با کمبود مواد غذایی به افغانستان کمک کنند.

خانم اودا گفت: "در پاسخ به تقاضای دولت افغانستان ۱۴ میلیون دلار کانادایی به این کشور کمک می کنیم. شش میلیون آن به سازمان جهانی غذا برای تهیه مواد خوراکی به افغانها پرداخت خواهد شد. سه میلیون در اختیار هلال احمر و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان قرار می دهیم و دو میلیون دیگر را به وزارت زراعت افغانستان می دهیم که برای تهیه علوفه حیوانات مصرف خواهد شد."

وزیر کمک های بین المللی کانادا همچنین اعلام کرد که این کشور پس از این در زمینه های کشاورزی و آموزش و پرورش بیشتر کمک خواهد کرد.

آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان در این نشست گفت از ۴۰۰ میلیون دلار که درخواست شده بود تا اکنون حدود نیم آن از سوی جامعه جهانی از طریق سازمان جهانی غذا به این کشور کمک شده است.

آقای رحیمی ابراز نگرانی کرد که هنوز مقدار کمی از کمکهای غذایی به مناطق نیازمند افغانستان منتقل شده است. او ابراز امیدواری کرد که کار انتقال مواد خوراکی به خصوص گندم تا رسیدن فصل بهار به مناطق آسیب دیده انجام شود.

وزارت زراعت افغانستان می گوید قرار است ۲۴۰ هزار تن گندم که به طور رایگان در اختیار نیازمندان قرار داده خواهد شد، وارد افغانستان شود. به گفته آقای رحیمی از این مقدار تا حال حدود ۳۵ هزار تن آن، به مناطق آسیب دیده منتقل شده است. از سوی دیگر ادامه ناامنی ها در بخشهایی از افغانستان عملیات امداد رسانی به خانواده های نیازمند به مواد غذایی را با دشواری روبرو کرده است.

بر اساس آمار رسمی، از آغاز سال جاری خورشیدی تا حالا بیشتر از ۲۶ کاروان غذایی مربوط به سازمان جهانی غذا در افغانستان هدف حمله قرار گرفته است.

با فرارسیدن فصل سرما و بسته شدن راه ها نگرانی ها در باره افزایش گرسنگی و مختل شدن برنامه انتقال مواد خوراکی به مناطق کوهستانی و برفگیر افغانستان افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی غذا حدود ۹ میلیون نفر در افغانستان به کمکهای غذایی نیاز دارند، در حالی که وزارت زراعت افغانستان شمار افراد نیازمند را شش میلیون نفر اعلام کرده است.

مطالب مرتبط