افغانستان: سال ۲۰۰۹، خونین اما بهتر از گذشته

ظاهر عظیمی
Image caption آقای عظیمی می گوید در سال ۲۰۰۹ میلادی شمار نیروهای داخلی و خارجی در افغانستان افزایش می یابد

وزارت دفاع افغانستان می گوید در سال ۲۰۰۹ میلادی با افزایش نیروهای ارتش این کشور فشار بیشتری بر شورشیان مخالف دولت وارد خواهد شد.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت در نشست مشترک خبری با سخنگویان نیروهای ناتو و آمریکایی مستقر در افغانستان در کابل گفت، سال ۲۰۰۹ در مقایسه با سال ۲۰۰۸ برای افغانستان "سال بهتری" خواهد بود.

آقای عظیمی گفت در سال ۲۰۰۹ میلادی حدود ۶۰ هزار تن به نیروهای افغان و خارجی افزوده خواهد شد و همچنین به گفته او، شمار نیروهای پلیس این کشور هم افزایش خواهد یافت.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت وسایل و تجهیزات نظامی بیشتری هم در اختیار ارتش افغانستان قرار خواهد گرفت.

آقای عظیمی همچنین گفت که گسترش روابط منطقه ای در زمینه نظامی در تامین امنیت و تحت فشار قرار دادن مراکز آموزش و حمایت مالی شورشیان در منطقه تاثیر زیادی به جا خواهد گذاشت.

سخنگوی وزارت دفاع از توسعه روابط افغانستان و پاکستان در سال ۲۰۰۹ و مبارزه مشترک با تروریسم به عنوان عامل فشار بیشتر بر مراکز حمایت کننده شورشیان در منطقه یاد کرد.

با این همه او می گوید سال ۲۰۰۹ از لحاظ نظامی برای افغانستان "سال سختی" خواهد بود.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید سپر قرار گرفتن غیرنظامیان از سوی شورشیان بزرگترین چالش در برابر نیروهای امنیتی افغانستان در سال ۲۰۰۹ میلادی به حساب می آید.

او گفت در این سال شورشیان از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی و یک تاکتیک جنگی استفاده خواهند کرد.

آقای عظیمی گفت: "اگر ما آنها (شورشیان) را بزنیم، چون سپرشان غیرنظامیان هستند، تلفات غیرنظامیان را خواهیم داشت، از این طریق (شورشیان) هم دولت افغانستان و هم نیروهای خارجی را تحت فشار قرار می دهند و هم کشورهایی که در افغانستان نیرو دارند در وضعیت نامناسبی قرار می گیرند و اگر از سرکوب شورشیان منصرف شویم، در واقع آنها جان خود را نجات داده اند."

سخنگوی وزارت دفاع همچنین ادامه حملات انتحاری و بمبگذاری های کنار جاده ای از سوی شورشیان را، از نگرانی های سال ۲۰۰۹ میلادی در افغانستان دانست.

سال گذشته میلادی برای نیروهای افغان، بین المللی و همچنین شورشیان سال خونینی بود.

در سال ۲۰۰۸ میلادی بیش از ۳۰۰ سرباز خارجی در افغانستان کشته شدند. همچنین آقای عظیمی می گوید در ۹ ماه نخست سال جاری خورشیدی ۲۱۵ سرباز ارتش ملی افغانستان و بیش از ۲۲۰۰ شورشی در نبرد علیه یکدیگر کشته شده اند.

مطالب مرتبط