صد میلیون دلار برای مبارزه با آلودگی هوای کابل

کابل
Image caption افزایش آلودگی هوا در کابل به نگرانی ها از بیشتر شدن انواع بیماری های تنفسی و حتی افزایش بیماری سرطان دامن زده است

افغانستان برای مبارزه با آلودگی هوا در این کشور، خواستار پرداخت صد میلیون دلار از کشورهای کمک دهنده به این کشور شده است.

اداره محیط زیست افغانستان این درخواست را در نشستی که با شرکت بیش از ۴۰ تن از نمایندگان سفارتخانه های خارجی و نهادهای کمک دهند در کابل برگزار شد مطرح کرد.

افزایش آلودگی هوا در کابل به نگرانی ها در باره بیشتر شدن انواع بیماری های تنفسی و حتی افزایش بیماری سرطان دامن زده است.

در حال حاضر هوای شهر کابل به شدت آلوده است و استفاده از مواد سوخت بی کیفیت، افزایش استفاده از وسایط نقلیه کهنه، تولید زباله و از میان رفتن مناطق سبز در نتیجه خشکسالی ها، از عوامل اصلی افزایش آلودگی هوا در این شهر خوانده می شود.

اداره محیط زیست افغانستان در تلاش تازه با برگزاری این نشست از کشورهای کمک دهنده خواست، افغانستان را برای مبارزه با آلودگی هوا کمک کنند.

دادمحمد بهیر، معاون اداره محیط زیست افغانستان می گوید هدف اصلی برگزاری این نشست تلاش برای کاهش استفاده از ژنراتورها برای تولید برق در دفترها و درخواست کمک صد میلیون دلاری برای مبارزه با آلودگی هوا است.

آقای بهیر گفت: "موضوعی که امروز بیشتر روی آن تمرکز کردیم این بود که کمیسیون تشکیل شود و از تمام کمک کنندگان و سفارت های خارجی کمک خواسته شود و در مورد متوقف کردن فعالیت ژنراتورها ( دستگاه تولید برق) که آلودگی هوا را بیشتر کرده با آنها صحبت شود. بیشتر این موسسات و سفارتخانه ها از ژنراتور استفاده می کنند. ما صحبت کردیم که چگونه آنها را قناعت دهیم که استفاده از ژنراتورها را کاهش بدهند."

او گفت که در این نشست همچنین صحبت شد که حمایت کمک کنندگان بیشتری جلب شود. او گفت هزینه این برنامه در حدود صد میلیون دلار برآورد شده است.

انتظار می رود از این مقدار پول برای ساختن کانالازسیون کابل، تولید انرژی برق برای دفترها، پاکسازی شهر از زباله ها و وارد کردن مواد سوخت با کیفیت استفاده شود.

در حال حاضر حدود دو صد هزار دستگاه کوچک و بزرگ تولید برق در کابل فعال است که به گفته مقامات، استفاده از سوخت بی کیفیت در این ژنراتورها به میزان زیادی به آلودگی هوا کمک می کند.

داد محمد بهیر، می گوید در عین حال اداره محیط زیست تلاش خواهد کرد که از تجارب کشورهای صنعتی برای مبارزه با آلودگی هوا استفاده کند.

در حال حاضر گفته می شود بیشتر از صد و سی کشور عمدتاً رو به توسعه با مشکل آلودگی هوا روبرو هستند.

مطالب مرتبط