نشریات کابل: چهار شنبه ۲۵ جدی

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به موضوعهای گوناگون، از جمله نقض حقوق بشر در افغانستان و بازداشت شماری از خبرنگاران روزنامه پیمان پرداخته است.

روزنامه پیمان بازداشت شماری از خبرنگاران خود از سوی دادستانی کل کشور را در چند مطلب خود بازتاب داده و آن را "توطئه ای" از سوی دولت دانسته است.

از روزنامه خبر داده است که دادستانی کل هفت کارمند این روزنامه را به اتهام انتشار مطلبی "کفرآمیز" بازداشت کرده و پس از مدتی کوتاه شش نفر آنان را آزاد کرده و یک تن آنان را نگه داشته است.

پیمان در شماره ۲۱ جدی/دی خود مطلبی را تحت عنوان "پیشگویی جنگ سوم جهانی" چاپ کرد و یک روز پس از آن یادآور شد که این مطلب "بر اثر یک اشتباه غیرعمدی" چاپ شده است. روزنامه به همین دلیل از مردم عذرخواهی کرد.

روزنامه در مطلب صفحه نخست خود نوشته است که دادستانی کل با بازداشت دسته جمعی خبرنگاران روزنامه پیمان، قانون کشور را زیر پا کرد. این مطلب که به قلم رزاق مامون، سردبیر پیشین این روزنامه نوشته شده است، تاکید می کند که "مقامات با بهره گیری از یک اشتباه چاپی می خواهند استفاده جویی کند."

پیمان در سرمقاله خود تاکید کرده است که موضعی "صادقانه و اسلامی" دارد. روزنامه از قوه قضائیه خواسته است که در این مورد "موضع غیرجانب دارانه" داشته باشد و "تحت تاثیر نفوذ افرادی که نمی خواهند سر به تن پیمان باشد"، قرار نگیرد.

روزنامه افغانستان در مقاله ای تحلیلی نوشته است که نقض حقوق بشر در افغانستان از لحاظ آماری در سه سال اخیر "افزایش" یافته است. نویسنده در ادامه مطلب دورنمای حقوق بشر در این کشور را "تاریک" خوانده است.

روزنامه با انتقاد از دولت افغانستان نوشته که این کشور یکی از کشورهای جهان است که بیشترین موارد نقض حقوق بشر در آن روی می دهد. نویسنده همچنین افزوده است که کارکردهای این دولت "بدور از ارزشهای حقوق بشر و در سایه رفتارهای تبعیض آمیز نژادی و زبانی رقم می خورد."

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود گزارش یک سازمان مدافع حقوق بشر موسوم به "خانه آزادی" در آمریکا مبنی بر "کاهش آزادی سیاسی" در بخشهایی از جهان را "نه کاملاً بی طرفانه" خوانده است.

به نوشته روزنامه، در این گزارش آمده است که کاهش آزادی سیاسی در برخی از کشورها مانند ایران، روسیه و زیمبابوه "چشمگیر" بوده است.

روزنامه نوشته است که نویسندگان این گزارش "کشتارهای" اسرائیل در غزه را "عمداً" به فراموشی سپرده و آن کشور را "کشوری آزاد" شمرده اند.

روزنامه همچین انتقاد کرده که عملکردهای آمریکا در خاور میانه، آسیا و افریقا، یکی از عوامل سلب آزادی است که در این گزارش بازتاب نیافته است.

روزنامه راه نجات در مطلبی در پاسخ به این پرسش که چرا کشورهای اسلامی در قبال قضیه اسرائیل و فلسطین "سکوت" کرده، نوشته که این کشورها "منافع خود را فدای آزادی فلسطین" نمی کند.

عبدالستار خواصی، دبیر مجلس نمایندگان افغانستان و نویسنده این مطلب تاکید کرده است که مسلمانان، به ویژه عربهای مسلمان در قبال غزه "تکالیفی" بر عهده دارند که باید بر اساس آن عمل کنند. نویسنده از مسلمانان خواسته است که به "فریاد مظلومیت" فلسطینیان لبیک بگویند.

مطالب مرتبط