احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات افغانستان

خانم افغان در حال رای دهی

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که به دلیل ادامه ناامنی ها در مناطق جنوب و شرق این کشور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال نا ممکن خواهد بود.

این خبر در حالی اعلام می شود که پیش از این کمسیون مستقل انتخابات از اجرای موفقانه برنامه ثبت نام برای شرکت در انتخابات خبر داده بودند.

مقام های کمسیون انتخابات در هفته های گذشته اعلام کردند که برنامه ثبت نام رای دهندگان در اکثر مناطق با موفقیت به پایان رسیده و به مشکل خاصی بر نخورده است.

پیش از این نیز اختلاف نظر در مورد زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت.

اعضای مجلس نمایندگان تاکید داشتند که انتخابات ریست جمهوری باید در ماه جوزا/ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار شود، اما کمسیون انتخابات برگزاری انتخابات در ماه جوزا را غیر عملی می دانستند.

مقام های این کمسیون تاکید داشتند که اگر انتخابات در ماه جوزا برگزار شود، آنها ناگزیرند برای برگزاری آن در ماه های حمل/ فروردین و ثور/ اردیبهشت آمادگی بگیرند، در حالی که در این زمان مناطق سرد سیر افغانستان پوشیده از برف است و آنها نمی توانند مقدمات انتخابات را فراهم کنند.

بحث دیگر مشکل قانونی بود، قانون اساسی افغانستان تصریح کرده است که دوران ریاست جمهوری در افغانستان، در ماه جوزای سال پنجم برگزار می شود و دولت موظف است 30 تا شصت روز قبل از آن انتخابات را برگزار کند.

حالا کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، آنها نمی توانند تا فرا رسیدن بهار آینده آمادگی های لازم را برای برگزاری انتخابات داشته باشند و اگر مردم نتوانند در انتخابات شرکت کنند، مشروعیت انتخابات زیر سوال خواهد رفت.

مطالب مرتبط