نخستین شهردار زن در افغانستان منصوب شد

عذرا جعفری
Image caption خانم جعفری می گوید اجرای برنامه شهرسازی در نیلی در صدر اولویت های کاری او قرار دارد

دولت افغانستان در یک اقدام کم سابقه برای نخستین بار یک زن را به عنوان شهردار یکی از شهرهای این کشور منصوب کرده است.

عذرا جعفری، نخستین زنی است که از سوی اداره ارگانهای محلی افغانستان به عنوان شهردار نیلی، مرکز ولایت دایکندی، در مرکز افغانستان منصوب شده است.

شهرداری در افغانستان از سمت هایی است پیش از این در اختیار مردان قرار داشته است. با آن که در قانون اساسی افغانستان گفته شده که افراد در این مقام باید با آرای مردم برگزیده شود، اما تا حال دولت این مقام را به رای گیری نگذاشته است.

نیلی از شهرهای کوچک افغانستان در مرکز این کشور است و عمدتاً متشکل از یک بازار تجارتی، چند ساختمان دولتی و روستاهای دره "نیلی" و منطقه "دشت" است.

در سال ۲۰۰۴ میلادی، زمانی که دایکندی به عنوان سی و چهارمین ولایت افغانستان اعلام شد، نیلی به مرکزیت این ولایت تعیین شد. پیش از آن نیلی یکی از پایگاه های مجاهدین در سال های جنگ افغانستان با ارتش شوروی سابق بود.

اگرچه مردم نیلی در چهار سال گذشته انتظار داشتند که زیربناهای شهری براساس برنامه منظم شهرسازی در این منطقه ساخته شود. اما شماری از ساکنان نیلی انتقاد می کنند که این انتظار آنان برآورده نشده و دولت جز ساختن چند ساختمان دولتی، دیگر کاری برای اجرای برنامه شهرسازی در این منطقه انجام نداده است.

خانم جعفری، پس از آغاز به کارش اعلام کرد که برنامه ای را روی دست گرفته که براساس آن نیلی باید چهره یک شهر را به خود بگیرد و همچنین مردم آن از خدمات شهری برخوردار شوند.

Image caption نیلی تا حال چهره یک شهر را به خود نگرفته است

او در گفتگویی با بی بی سی گفت که اجرای برنامه شهرسازی در نیلی در صدر اولویت های او قرار دارد. خانم جعفری می گوید امیدوار است که بتواند امیدهای مردم در مورد بازسازی و بهسازی نیلی را به آنها دوباره برگرداند و با حمایت دولت افغانستان و نهادهای بین المللی کارهای مهمی در این زمینه انجام دهد.

اما برخی از کارشناسان می گویند با توجه به امکانات محدودی که در اختیار شهرداری ها، به ویژه شهرداری نیلی قرار می گیرد، چالشهای زیادی در برابر برنامه های خانم جعفری قرار دارد. با این حال دشوار به نظر می رسد که دست کم در کوتاه مدت این منطقه دورافتاده و کوهستانی به شهری با استانداردهای امروزی تبدیل شود.

خانم جعفری فارغ التحصیل رشته قابلگی (مامایی) است، اما در ده سال گذشته بیشتر در کارهای اجتماعی مشغول به کار بوده است.

او عضو لویه جرگه اضطراری افغانستان در سال ۲۰۰۲ بود و همچنین در جرگه امن منطقه ای سال ۲۰۰۷ هم عضویت داشت. خانم جعفری مدتی نیز با موسسات غیردولتی کار کرده است.

مطالب مرتبط